Ozon Tabakasının Delinmesinin Sebepleri ve Sonuçları Kısaca

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Ozon Tabakasının Delinmesinin Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir

  Atmosferdeki ozonun tahmini %90′ı yeryüzünden itibaren yaklaşık olarak 10 ile40 km. arası yükseklikte ve stratosfer tabakasında bulunmaktadır. Bu bölgedeki ozonun temel özelliği; bütün canlı varlıkları, doğal kaynakları ve tarımsal ürünleri olumsuz biçimde etkileyen ultraviole (UV) ışınlarını absorve etmesidir.

  Çeşitli amaçlar için kullanılan ve üretilen kloroflorokarbonlar (CFC) ozon tabakasını inceltmekte ve delinmesine neden olmaktadır, bunun bir sonucu olarak ta çevre ve insan sağlığı olumsuz biçimde etkilenmektedir.
  Ozon tabakasının incelmesine neden olan ve kloro floro karbon gazı ihtiva eden maddelerin en başında klor türevleri, plastik köpükler (strafor), spreyler, aerasoller ve büyük yangın söndürücüler gelmektedir.


  Ozon tabakasının delinmesinin Olumsuz sonuçları
  Ultraviyole (UV) radyasyonun cilt kanseri de dahil olmak üzere insan sağlığına dair bir çok problemlemle bire bir bağlantılı olduğu bilinmektedir. Cilt kanserinin ana nedeni de aşırı güneş ışığıdır. Güneş yanığı bir sağlık belirtisi olmadığı gibi ayrıca 18 yaşından önceki dönemde meydana gelen güneş yanığı ilerleyen yıllarda vücutta cilt kanserinin gelişim ihtimalini mühim ölçüde arttırır. Açık tenli, açık nitelik saçlı insanlar diğer cilt yapılarına göre cilt kanserine yakalanmakta oldukça yüksek riske sahip olmalarına rağmen; bütün cilt tipleri için risk, fazla UV-B radyasyona maruz kalmakla artar.
  Güneşin yakıcı ışınları yalnız cildimize değil gözlere de zarar verebilir. Deliller uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmanın görmeyi azaltan ve sürekli olarak körlüğün başlıca nedeni olan, gözbebeklerini örten kataraktı başlamasına neden olduğunu işaret etmektedir. Ozon tabakasındaki %10′luk sürekli olarak azalma sonucu olarak küresel olarak her yıl tahmini 2 milyon yepyeni katarakt vakasının meydana çıkma ihtimalini ortaya çıkarmaktadır.