Parametrik Ne Demektir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Parametrik

  Parametrik; Elde olan verilerin, rastgele dağılım esasına uyduğunu kabul gören ve olasılık dağılımnı parametrelerine göre tespit eden, istatistik dalına verilen addır.
  En iyi bilinen ilkel istatistik yöntemleri çeşidi, parametriktir. Genel olarak parametrik yöntemler, parametrik olmayanlara kıyasla, daha fazla kabullenme yaparlar. Ancak bu fazladan kabullenmelerin doğru olduğu zamanlarda da, parametrik metodlar ile daha doğru ve net sonuçlar elde edilebilir. Bir başka söyleyişle, bunların istatistiksel tahmin gücü daha yüksektir. Fakat bu kabullenmelerin doğru olmadığı durumlarda ise, parametrik yöntemlerin sonuçları son derece yanlış yönlendirici olabilir. Diğer yandan parametrik formüller, çoğunlukla daha basit ve hızlıdır.
  Parametrik olmayan istatistik yöntemi türleri ise, verinin belirli bir dağılıma ait olan özellikleri olmadığını kabul ederler ve rastgele bir şekilde dağılım parametrelerine göre kabullenmeler yapmazlar. Bu yöntemler, gözlem değerlerinin sıra sayılarını ciddiye almaktadırlar. Ayrıca parametrik yöntemlerde her bir değişkenin kendine göre standart dağılım gösteren bir gruba ait olduğu, fakat bir arada sabit bir model üzerine oturması zorunluluğu olmadığı kabul edilir.

  Böylece model büyüyüp, verinin kompleksliğine oturacak bir duruma gelir. Parametrik olmayan yöntemler, ölçümlerin gerçek değerleri yerine yarı gerçek seviyelerini kullanır ve genel olarak, sorgulanan şartlar hakkında daha az bilgi sahibi olunan durumlarda kullanılır. Bu yöntemler daha az kabullenme yaptıklarından dolayı, sonuçları daha sabittir. Ama parametrik yöntemlerin kullanımına uygun olan durumlarda kullanıldıkları zaman ise, istatistiksel güçleri oldukça zayıf olacaktır.