Paranoya Ne Demek Kısaca

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Ayaz tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

  1. Paranoya Nedir Kısaca

    Paranoya, fazla kaygı ya da korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla malum bir rahatsızlıktır. Kelime Yunanca’da, (paranous) “düpedüz delilik” manasına gelir (Para = dışarda; nous = mantık, aklını kaçırma) ve terim Geçmiş zamanda kuruntu, delirme durumlarını söylemek amacıyla kullanılmıştır.
    Paranoya çoğunlukla şizofreni benzeri psikotik hastalıklarla iç içedir. Bununla beraber seyrek olarak, paranoyak şahsiyet bozukluğu benzeri, psikotik olmayan, öbür durumlarda da gözlenebilir.
    Paranoya, kişinin herhangi bir olay karşısında olayın oluşumundan ilginç olarak gelişebileceğini bizzat içinde canlandırma yolu ile öne sürdüğü ve sınırsız sayıda çeşitlendirebileceği düş ürünlerinin tümüdür.
    Halk içinde, paranoya deyimi, çoğunlukla bir şahsın, çevresindekiler hakkında fazla şüpheciliğini tanımlamak amacıyla kullanılır. Bu Gibi bir kişiye yapılmış olan tavsiyeler, sıkı niyetli bile olsa, o kişi açısından berbat niyetle yapılmış olarak algılanır. Başkalarının kendisi hakkında komplo yaptığı kuruntusuna kapılabilir, kendilerine ya da mülklerine karşı bir tehdit olduğu endişesi içerisine düşer. Bu düşünceler, o şahısa büyük huzursuzluk verir. Çevresindekiler de, bu durumdan rahatsız olabilir. paranoya deyim yerindeyse kişiye hiç ummadığı anda sürekli süregen huzursuzluk vererek kuruntularının gerçekleşecegi düşüncesiyle her daim sorun yaşatır.