Parazitoloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Parazitoloji

  Parazitoloji, Parazitleri inceleyen bilim dalına parazitoloji denilmektedir. Kelimenin köküne baktığımızda ''parazit'' asalak anlamına, ''loji'' ise bilim anlamına gelmektedir. Bu iki kelime kökünün birleşmesi ile ortaya çıkan parazitoloji ise asalakların yaşam alanlarını, yapısal ve hücresel özelliklerini incelemektedir. İngilizcede kelime karşılığı parasitological olarak geçmektedir.

  Parazit Nedir ve Nerede Yaşar?

  Parazitler bilindiği gibi kendi kendilerine yetebilen canlılar değildir. Genellikle insan, hayvan ve bitkilerden yararlanarak beslenen ve yaşamını devam ettiren canlılardır. Bazıları vücudun dış kısmında fazla güneş almayan bölgelere sığınırlar. Bazı parazitler ise vucudunda girebilirler. Örneğin insan vücudunda mide ve bağırsaklara yerleşerek ishal, kusma, yüksek ateş gibi sorunlara neden olabilirler. Hayvanlarda yine kulak aralarında, bacakların alt kısımlarında, kuyruk kısmında çok fazla parazit barınabilmektedir. Bitkilerin yaprak diplerinde ve hatta köklerinde bile bu canlıları görmek mümkündür.

  Bu parazitlerin canlıdan uzaklaştırılması için ilaç geliştiren ve bu canlıları inceleyen parazitoloji ise, canlı üzerinde barınan binlerce mikroorganizmanın bulunduğunu ve hepsinin farklı alanlarda farklı koşullarda yaşadığını da belirtmektedir.