Pasteur Hayatı ve Buluşları

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 11 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları hakkında bilgiler

  Fransız kimyacısı ve biyolog Louis Pasteur'un doğum tarihi 1822'de dünyaya geldi. 1895'te öldü. 1843 tarihinde Ecole Normale Superieur’e girdi. 1846 yılında üçüncülükle bitirdi, ertesi yıl fizik ve kimya dalında doktorasını verdi. 1848 sonlarında Strabourg’da yardımcı kimya profesörlüğüne getirildi. 1852′de profesör oldu. 1854′de Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörlüğünü ve fakülte dekanlığım üstlendi. Buradaki araştırmaları onu mayalanma konusunu incelemeye yöneltti. 1857-1863 arasında süt, alkol, tereyağı, gibi ürünlerindeki mayalanmalarla ilgili yazılarında mayalanmanın bir mikroorganizmaya bağlı olduğunu ve her mayalanmanın kendine özgü bir mayası bulunduğunu kanıtladı, oksijene gereksinim duymayan mikroorganizmaların varlığını buldu, kendinden türeme kuramının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 1862′de şaraptaki bozulmayı, sirkenin oluşumunu incelemeye girişti adıyla anılan konserve tekniğini (pastörizasyon) buldu. 1865′te hastalık yapıcı mikroorganizmalar üzerine eğildi. ipekböceği hastalıklarından karabatan ve sütleğen üzerinde incelemeler yaparak bu hastalıkların gelişmesinde koşullarının etkisini saptadı.

  1867′da bilimsel araştırmalar için yeterli zamanı olmaması nedeniyle okul yöneticiliğinden ayrıldı, Sorbonne’da kimya profesörlüğüne atandı. Şarbon, tavuk kolerası ve kuduz gibi bakteri ve virüslerden kaynaklanan hastalıklarla bağışıklık mekanizması ve aşı hazırlama teknikleri üzerinde çalıştı, şarbon hastalığına şarbon bakterisinin neden olduğunu kanıtladı. 1879′da şarbon aşısını boldu. 1885′te kuduz bir hayvanca ışınlan insana uygulanabilecek bir aşıyı üretmeyi başardı. 1888′de adına kurulan enstitünün yöneticiliğine getirildi. Kuramsal ve uygulamalı çalışmalarıyla stereokimyanın öncülüğünü yaptı, bakteriyoloji ve bağışıklıkbilimin önde gelen kuramcıları arasında yer aldı.1862′de Fransız Bilimler Akademisi, 1869′da Rumford, 1874′te Copley madalyaları, 1867′de Uluslararası Paris Sergisi’nin büyük ödül madalyası ile ödüllendirilirken, bir taraftan da para ödülleri de verildi.

  İnsanlık tarihine yaptığı katkılarla adını tarihe yazdıran en büyük bilim adamlarından biri olan Pasteur, 1895′te öldüğünde devlet töreni ile Notre Dame Kilisesi’ne gömüldü. Fransızlar, ulusal kahramanlarını bir yıl sonra Pasteur Enstitüsü’nde yaptırdıkları anıtsal mezarına taşıdılar.

  Louis pasteur'un buluşları

  1. Pastörizasyon yöntemi:

  Pasteur'ün, özellikle mayalanma olayında ve bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların sorumlu olduğunu kanıtlaması, kendiliğinden türeme teorisini çürütmesi, şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanabilir sıvıların uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan "pastörizasyon" adlı konserve yönteminin gelişmesini sağladı.
  Bu yöntemde, sütü 63°C'de otuz dakika süreyle ısıtmak ve sonra hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra sütü kapalı ve sterilize edilmiş şişelere koymak gerekiyordu. Buna benzer bir yöntem (UHT) sütü mikroplardan arındırmak için günümüzde de kullanılmaktadır.

  2. İlk kuduz aşısı

  Joseph Meister adlı bir çocuk kuduz bir köpek tarafından on dört yerinden ısırıldığında, anne ve babası çocuğu Louis Pasteur'e getirdiler. Bu bilim insanı daha önce insan üzerinde hiç denenmemiş olan kuduz aşısını çocuğa uygulamakta tereddüt etti. Pasteur bunu ancak, kendisine gelen iki doktorun, çocuğun kuduz hastalığından her durumda öleceğini ve başarılı olursa yöntemin kuduz hastalığına bir çare olabileceğini söylemesinden sonra denemeye karar verdi. Aşının başarılı olması bu öldürücü hastalığın önlenmesi ve aşıların geliştirilmesi için büyük bir adım oldu.