Pastırma Sıcakları Nedir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Pastırma Yazı Hangi Ay

  Pastırma Sıcakları Ne Zaman

  Pastırma sıcakları diye isimlendirilen mevsimsel sıcaklık değişikliği genellikle sonbahar aylarında görülmektedir. Yılın Ekim ayı sonu ile Kasım başlangıcında görülen ve birkaç gün ile bir hafta arasında değişe bilen sıcaklıklara verilen isimdir. Sonbahar ve kış mevsimi içinde bir kaç kez değişik zamanlarda görülebilir. Pastırma sıcakları denmesinin sebebi ise bu aylarda kışa hazırlık açısından pastıma ve sucuk yapılmasından kaynaklanmaktadır. Yöresel bir tabir olmakla birlikte bazı yerlerde kocakarı sıcakları diye farklı isimleride vardır. Dünyanın her coğrafyasında yaşanmaktadır.

  Mevsimsel olarak özellikle sonbahar aylarında uzun süren yağışlardan sonra birden yükselen sıcaklıklar ile kendini göstermektedir. Bu gibi mevsimsel geçişllerde gündüzleri güneşli ve mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşanırken geceleri soğuk olabilmektedir. Gündüz ısınan hava ile birlikte nemin yükselmesi gece don olaylarını getirmektedir. Yurdumuz son günlerde balkanlardan gelen soğuk hava kitlesinin etkisinden kurtulurken meteoroliji müdürlüğü son hava tahminlerine göre önümüzdeki günlerde sıcaklıklarının 8 dereceye kadar yükseleceğini tahmin etmektedirler.

  Dünyanın birçok yerinde yaşanan bu mevsim hareketi baharı anımsatırken yaz aylarını özleyenler için azda olsa küçük bir keyif yaşatmaktadır. Hava tahminlerini takip ederek bu hafta sonu için güzel bir program yapabilirsiniz. Kış aylarına girerken son yalancı sıcakları değerlendirmek moral ve motivasyon açısından oldukça etkili olabilir. Fakat uzun sürmeyeceğini bilerek kış tedbirlerinide elden bırakmayınız. Ayrıca pastırma sucuk hazırlığında geciktiyseniz gündüz ve gece sıcaklıklarının birbirine dengeli olduğu bu gibi geçişleri değerlendirebilirsiniz. ywx webokur.net
  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Aralık 2012