Patofizyoloji Nedir? Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Patofizyoloji

  Patofizyoloji; Herhangi bir hastalık ve ya hastalık olarak kabul edilemeyecek anormal sendromlar gibi durumlar sebebiyle, normal mekanik, fiziksel ya da biyokimyasal fonksiyonlarda ortaya çıkan bozuklukları inceleyen, bir bilim dalıdır.
  Mesela bulaşıcı hastalıklar alanında patofizyoloji, bir bakteri tarafından salgılanan toksinin, vücuda zarar ve hasar vermek için ne yaptığının araştırılmasıdır. Diğer bir örnek vermek gerekir ise, enfeksiyona bağlı olarak, dokularda meydana gelen kimyasal değişikliklerin incelenmesidir. Patofizyoloji, birbiriyle alakalı olan daha eski iki disiplinin, fizyoloji ve patolojinin kesişmesi olarak görülebilir. Fizyoloji, normal vücut yapısını inceleyen anatominin tersine, normal sağlıklı vücut fonksiyonlarını inceler. Normal fizyolojik süreçler bir etkene bağlı olarak bozulduğunda, bu konu patofizyolojinin alanına girer.

  Patoloji genellikle hastalığın sebebi ve doğasını ya da, hastalığın vücutta yarattığı etkileri inceler. Patofizyoloji hastalıktan kaynaklı ya da hastalığa sebep olan işlev bozukluğunu, detaylı bir şekilde inceler. Bu yaklaşımda dikkat edilmesi gereken husus, sağlıklı bir yapı ve işleyişin herhangi iki kişi için tam anlamıyla aynı olmadığıdır.