Paul von Hindenburg Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Paul von Hindenburg Biyografisi

  Paul von Hindenburg Hayatı

  2 Ekim 1847'de Almanya doğumlu Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg, Alman mareşal, devlet adamı ve politikacıdır. 1925 - 1934 yılları arası Almanya ikinci Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Paul von Hindenburg, Prusya ordusunda uzun süre görev yaptıktan sonra 1911 yılında ilk kez emekli oldu.
  1937 yılındaki Hindenburg faciasındaki zeplinin adı kendisinden gelmekteydi. Ayrıca SMS Hindenburg isimli savaş gemisi, 1917 yılında Alman İmparatorluk Donanması içinde yaptırılan bir savaş kruvazörü ve İmparatorluk Donanmasında hizmete giren son gemi olarak aynı zamanda onun adını almıştır.
  [​IMG]

  I. Dünya Savaşı'nın ardından tekrar orduya çağrıldı.8. Ordu komutasına verildi. Rus ordularına karşı Masurian Gölleri Savaşı'nda ve Tannenberg Muharebesi'nde kazandığı zaferle 66 yaşında tüm ülkenin ilgi odağı oldu.
  Bu başarıları Hindenburg'u ulusal kahraman yaptı.
  Daha sonra Kasım 1914'te, Lodz Savaşı'ndan sonra, Hindenburg Mareşal rütbesine terfi etti. Eylül 1918 yılında, general Erich Ludendorff Müttefiklerle ateşkes yapılmasını tavsiye etti ancak Ekim ayında fikrini değiştirdi ve protestolarda istifası istendi. Ludendorf istifa etti ve onu Hindenburg'un istifasını takip edeceğini bekledi ama Hindenburg, krizin bu saatinde komutası altındaki askerleri terk edemeyeceği gerekçesiyle istifa etmeyi reddetti. Ludendorff bunun için Hindenburg'u asla affetmedi.

  1919 senesinde tekrar emekli oldu ama 1919 yılında, Hindenburg 1914 yılında ve 1918 yılında yenilgi ile sonuçlanan savaşın patlak vermesi sorumluluğunu araştıran bir Reichstag Komisyonu huzurunda ifade vermeye çağırıldı. Komisyonu huzurunda, Hindenburg'un görünümü merakla beklenen bir kamu olayı idi. Komisyonun huzuruna çıktığı zaman Alman yenilgisinin sorumluluğu hakkında sorulan sorulara cevap vermeyi reddetti ve bunun yerine Ludendorff'un avukatı tarafından önceden hazırlanan bir açıklamayı okudu.

  1925 yılında Almanya'nın ikinci ve Üçüncü Reich'tan önceki son cumhurbaşkanı olarak kamu hayatına döndü. Paul von Hindenburg, Ocak 1933 yılında Adolf Hitler'i Şansölye olarak ataması ile hatırlanır.
  84 yaşında ve sağlık durumu kötü olmasına rağmen Adolf Hitler'in yenebileceği tek aday olarak kabul edildi.
  1932'de iki kez parlamentonun dağıtılması sonucu, 1933 yılının Ocak ayında Başbakan olarak Hitler'i atadı. Şubat ayında, çeşitli sivil özgürlükleri askıya alan Reichstag Yangını Kararnamesini yayınladı ve parlamentoyu Hitler'in idaresi altına alarak ona yasama yetkileri verdi. Bu kararname, tarihçiler tarafından Almanya'da tek parti Nazi devletinin kurulmasında önemli adımlardan biri olarak kabul edilir. 1933 Mart ayında etkinleştirilme Yasasını imzaladı. Hindenburg, ertesi yıl öldü ve ardından Hitler boşalan devlet başkanlığı makamı için "Führer und Reichskanzler" ünvanı ile kendisini devlet başkanı ilan etti.

  kaynak: vikipedi