pazartesi sendromu neden olur

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  pazartesi sendromu nedenleri

  "koskoca pazartesi dururken, neden çarşambayı sel alır?" :D

  [​IMG]

  Çalışan insanların çoğunun nefret ettiği gündür pazartesi günü.Özellikle şehirde yaşayan insanlar yıllardır pazar akşamı başlayan,oldukça rahatsız edici bir stresle boğuşuyor. Uzmanlar buna Pazartesi Sendromu diyorlar. Yapılan araştırmalar en profesyonel insanların dahi bu sendromu yaşadığını kanıtlıyor.
  Zaman ile yarışılmadığı rekabetin çok daha sınırlı olduğu, teknolojinin insanın karşısına her gün öğreneceği yepyeni detaylarla çıkmadığı eskilerde, haftanın her günü eşit değer taşıdığı için pazartesi günlerinin diğerlerinden herhangi bir farkı yoktu. Fakat modern zamanlarda insanoğlunun giderek artan problemleri bu sendromun doğmasına neden oldu.

  Öncelikle bu sorunun cevabını bulmak için, insanın pazartesi günleri kendilerini neden iyi hissetmediklerinin ardındaki gerçekleri araştırmamız gerekiyor. Belki de sorun haftanın günlerinde değil de kişinin yaptığı işten, kendi iç dünyasından da kaynaklanıyor olabilir.
  iş yerinde yaşanan sorunlar, bir süre sonra yapılan işten zevk almanızı engelleyebiliyor ve bu işi sadece para kazanmak için yaptığınızı düşünmenize neden olabiliyor.
  İşte bu burada pazartesi günleri kişi için gerilimi yeniden başlatan gün anlamını taşıyor. İş arkadaşları ile arada geçen sorunlara çözüm bulmak için belki de onlarla diyalog kurmak en etkili yöntemdir.