Penguenlerin küresel ısınma nedeni ile sayıları neden azalıyor kısaca

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Penguenlerin küresel ısınma nedeni ile sayıları neden azalıyor

  Güney kutbunda yaşayan penguen türlerinin küresel ısınma yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

  Antarktika'da başlıca dört penguen türü yaşamaktadır İklimin ısınması yüzünden bu hayvanların nesli tükenme tehdidi altında. Dünyadaki ısınmanın, Antarktika'da diğer bölgelerden beş kat fazla olduğu ve bu nedenle buzulların azalıp incelmesi sonucu "imparator" penguenlerinin sayısının da yarı yarıya azaldığını gözlenmektedir

  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.

  1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı. İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mart 2015