Perfüzyon Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Perfüzyon

  Perfüzyon, Fransızca bir kelime olup Türkçe karşılığı boşaltma, aktarma, besleme anlamlarına gelir. Ülkemizde üniversitelerde bölümü olan bu bilim, kalp-damar ve akciğer hastalıklarında kalbin ve akciğerin ameliyat esnasında desteklenmesi ve işlevini yürütebilmesi anlamını da taşır.
  Günümüzde ülkemizde kalp akciğer hastalıkları nedeniyle ölümler birinci sırada yer almaktadır. Kalp-damar ameliyatı esnasında, kalp ve akciğer devre dışı bırakılması gerektiğinde, Kalp-akciğer pompası ile gerçekleştirilen ameliyat, dışarıdan Perfüzyon yapılarak, kalp ve akciğerin görevi devralınır. Akciğerlerde solunum esnasında gerçekleşen Perfüzyon sıkıntıya uğradığında, kalp-akciğer dışarıdan cihaz desteği ile dolaşımın devamı sağlanır. Bu işlem sayesinde hastalar yaşama dönebilmekte ve hayatlarını sürdürebilecek tedaviye ulaşmaları sağlanabilmektedir. Ağır Kalp ameliyatları Perfüzyon cihazları ve teknikerleri sayesinde (ihtiyaç hasıl oldukça) yapılır.
  Akciğerlerde Perfüzyon işlevi nasıl gerçekleşir?
  Solunum akciğerlerde 4 evrede gerçekleşir.   • Ventilasyon (Solunum),
   • Diffüzyon (Yayılma)
   • Perfüzyon
   • Solunum düzenlenmesi
  Perfüzyon oksijen ve karbondioksitin taşınmasıdır.

  Oksijenin taşınması;
  Alveollerle kana geçen oksijen ya plazma içinde eriyik olarak(%3) ya da alyuvarlar içinde hemoglobine yapışık olarak(%97) organlara taşınır. Oksijen ve hemoglobin birleşmesine satürasyon denir. Acil durumlarda oksijenin hastaya verilip verilmemesine bu oranlara bakılarak karar verilir. Dokuya verilmesi gereken oksijen miktarının ayarlanması o dokunun oksijen basıncına göre değil karbondioksitin doku üzerindeki parsiyel basıncı ve oranına göre yapılır. Burada kanın ph değeri ve ısısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kandaki oksijenin dokuya geçmesi esnasında vücut ısısı yüksek,PCO2 değeri yüksek, kanın ph’ı düşükse daha çok oksijen serbest kalır. Dokuların oksijen seviyesi asitoz-alkaloz değerlendirmesi yaparken gereklidir. Bu bilgiler ışığında hastaya yapacağımız müdahalenin sınırlarını belirleriz.
  Karbondioksitin Taşınması;
  Karbondioksit dokulardaki karbonun oksiditasyonu ve metabolik süreç esnasında açığa çıkar. Asidiktir (Terleme esnasında açığa çıkan suyun kokusu sudaki karbondan kaynaklanır). Aynen oksijen gibi hemoglobin ve plazmada eriyik halinde taşınır.