permütasyon nedir hangi alanlarda kullanılır

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 31 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. permütasyon nedir hangi alanlarda kullanılır

  Matematikte permütasyon, her sembolün sadece bir kez ya da birkaç kez kullanıldığı sıralı bir dizidir. Eleman sayısı n olan bir kümenin içinden r kadar eleman seçerek hesaplanabilir.

  n elemanlı bir kümenin r’li permütasyonlarında elemanların kendi aralarında sıralanışı önemlidir. Oysa n elemanlı bir kümenin r’li kombinasyonunda r tane elemanın kendi arasındaki sıralanışı önemli değildir.

  Permütasyon hangi alanlarda kullanılır

  Olasılık hesabı, kuvantum fiziği ve dalga mekaniği gibi fiziğin alt alanlarının bir uygulamasıdır. Aynı biçimde gazların kinetik teorisinde de olasılık uygulamalarına rastlanmaktadır. 18. yüzyıldan itibaren astronomik gözlemlerde yapılan gözlem hatalarına hesaplamada ve işletmelerin gelecekleri ile ilgili belirsizlikler karşısında karar vermede de olasılık hesabından yararlanılmaktadır. Günümüzde bunların dışında biyoloji, tıp, halk sağlığı, meteroloji, tarım, ekonomi, yönetim, askerlik, sigorta, eğlence sektörü ve sosyal bilimlerde yapılan araştırmaların hepsinde olasılık hesabı teorileri kullanılmaktadır. Avusturyalı matematikçi Mises’in ( 1883-1853 ) dediği gibi ‘’bugün, olasılık hesabının girmediği bir olay iyi anlaşılmış sayılmaz.’’ Bir başka deyişle günümüzde olasılığın kullanılmadığı alan yok gibidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 30 Mart 2015