Peroksit Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Peroksit

  Peroksit, Hidrojen peroksitten meydana gelmiş olan göz önüne alınabilen, peroksi grubunda yer almış olan kimyasal bileşiktir. Hidrojen peroksitte yer alna bir yada iki hidrojen yerine organik yada anorganik bir grubun geçmesi ile peroksit bileşik oluşur. Peroksitler, oksidasyon, polimerizasyon ve oksijen üretme şeklindeki farklı olan reaksiyonlarda kullanılmaktadır. Anorganik olan peroksitler, persülfatlar, amonyum persülfatların yada sulu bir şekilde olan sülfürik asidin elektrolitik oksidasyonu ile meydana gelir. Persülfat asidi ticari amaç ile kullanılmamaktadır. Beyaz bir katı şekilde olan amonyum persülfat, polimerizasyon katalizörü, boya ilacının oksitlemesinde, metalleri zedeleyerek biçimler yaratmakta olup, laboratuvarlarda oksidan şeklinde kullanılmaktadır. Potasyum persülfat butadien sitiren kauçuğu üretilmesinde, oldukça az oranda saç beyazlatmada kullanılmaktadır.
  Peoksimonosülfat, H2, O2 ve H2 SO4’ten meydana gelir. Meydana gelmekte olan bu madde ile oldukça kuvvetli bir şekilde olan oksitleyici ve beyazlatıcı bir etkisi vardır. Bu özellik tuzların da bulunmaktadır. Monopersülfat, yünün yıkanmadan sebep meydana gelen çekmeyi engellemek maksatı ile kullanılır. Tuzları ise oldukça etkili olan beyazlatıcı bir özelliğe sahiptir. Peroksidifosfat ve peroksikarbonat, peroksidisülfat şeklinde elektrolitik bir şekilde oluşur. Ancak pek fazla yerde kullanılmamaktadır. Hidrojen peroksit en fazla bir şekilde kullanılmakta olan bir peroksittir. Öbür anorganik peroksitler metal peroksitler şeklinde olup, bunlardan en önemlisi ve doğrudan satılanı ise sodyum peroksittir. Sodyum peroksit elementlerinden ileri olan kademede oluşur.

  Suda çözünürlük, Suda çözündüğü vakit sodyum hidroksit ve hidrojen peroksit oluşur. En fazla, H2O oluşturmak için ve beyazlatıcı bir şekilde kullanılır. Baryum, kalsiyum ve çinko peroksitler de ticari bir önemi bulunmaktadır. Organik olan peroksitler, anorganik olan peroksite göre oldukça tehlikeli olan organik peroksitlerin bir çoğu, yanabilen yada patlayabilen madde olduklarıdan dolayı kullanılışları sınırlı bir seviyededir.
  Organik bir şekilde olan peroksitler çoğunlukla organik olan maddenin H2O ile reaksiyonundan meydana gelir. Ticari olan amaç ile sadece perasetik asit meydana gelir. Bu bileşik en fazla, bakteri, mantarın ölümüne sebep olmakta ve sterilizasyonda, hidroksillendirilmiş ve epoksillendirilmiş bir şekilde olan bileşiklerin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Bir başka önemli olan organik ise peroksitlerden dibenzoil peroksit, polimerizasyon da ve toz beyazlatıcı şeklinde kullanılmaktadır.