Peter Sellers Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Zakkum tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Peter Sellers Biyografisi

  Peter Sellers kimdir hayatı

  Peter Sellers'in gerçek ismi Richard Henry Sellers. 8 Eylül 1925 Southsea, Portsmouth, İngiltere doğumludur. Babası Protestan, annesi Yahudiydi. Ailesi onu bir Katolik Okuluna verdi. Katolik okuluna başlamadan önce, Southsea'deki Miss Whitney's Dans Okulu ve Londra'daki Madame Vacani's Dans Okulu'na devam etmişti. Ününü BBC radyosundaki komedi programı The Goon Show ile yükselten Sellers çeşitli aksanlarda konuşma yeteneğine sahipti.

  [​IMG]

  Peter Sellers gençlik yıllarında müzikle ilgilendi. 2. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Krallık Hava Kuvvetlerinde Havacı olarak görev yaptı. Askerlik görevini bitirip İngiltere'ye döndüğünde işsiz olan Sellers müzikhollerde rutin stand-up gösterileri ile kendisini geliştirdi. Sonra BBC radyo prodüktörü Roy Speer'a telefon etti. Speer ile telefonda konuşabilmek için sesini Much Binding in the Marsh radyo programının yıldızı Kenneth Horne gibi değiştirdi.

  Radyoda "The Goon Show" adlı programı yapmaya başlayan Sellers bu programda gösterdiği başarı ile gelecek yıllarda iyi bir komedyen olacağını gösterdi. Daha sonra Milligan ve Secome ile birlikte birçok kısa skeçte yer alarak televizyon dünyasına adım attı. 1962 yılında ünlü yönetmen Stenley Kubrick tarafından keşfedilerek Vladimir Nabokov'un romanından uyarlanan "Lolita" adlı filmde rol aldı. 1963 yılında "Pink Panther" serisine başladı. Daha çok Pembe Panter film serisindeki Şef Müfettiş Clouseau karakteri ile tanınır.

  Oyuncu 24 Temmuz 1980 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.