Peygamber Efendimiz Çalışmayı Severdi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Lavinia tarafından 23 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Peygamber Efendimiz Çalışmayı ve Yardımlaşmayı Severdi

  Hz. Muhammed Çalışmayı Severdi

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) daima çalışmıştır. Zamanını en iyi ve en verimli şekilde planlamıştır. Peygamber Efendimiz “İki günü birbirine eşit olan zarardadır” buyurmuştur. Böylece her günün bir önceki güne göre daha ilerde olmak durumunda olduğunu söylemiştir. Hz. Peygamber meşru kazanç için yapılan uğraşıların ibadet olduğunu vurgulamıştır. Bir gün sahabilerle birlikte oturmuş sohbet ediyorlardı. Bu sıralarda bir genç erkence kalkıp biraz ileride kazma kürek çalışıyordu. Ashaptan bazıları, “Ey Allah'ın elçisi! Keşke bu delikanlı burada sizin sohbetinizde bulunsa da Allah yolunda mesai sarf etmiş olsa” dediler.
  Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v. ) şöyle buyurmuşlardır: “Böyle söylemeyin. Eğer o genç, insanlara el açmamak, çocuklarının ekmek parasını kazanmak için çalışıyorsa Allah yolundadır. Yaşlı ve zayıf düşmüş olan anne babasına yardımcı olmak, onların ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyorsa Allah yolundadır.”
   

 2. Cevap: Peygamber Efendimiz Çalışmayı Severdi

  Peygamber Efendimiz bir adamın yanından geçrken hiç bir iş ile meşgul olmadan boş oturduğunu gördü ve selam vermeden geçti. Geri dönerken aynı adamın elinde bir çubuk ile toprağı eşeleyerek meşgul olduğunu gördü ve selam verdi. Adam dayanamayıp az önce neden selam vermediğini sorunca, hiç bir şey yapmadan boş oturduğu için vermediğini söyledi...diğer semavi din sahiplerinin (yahudi hıristiyan) tatil günleri tam gündür, müslümünlara ise Cuma suresinde cuma namazından sonra yer yüzüne dağılın ve Allah'ın helal kıldığı rızıktan faydalnın buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz hayatı küfre karşı islami mücadele ile geçmiştir. O'nun (as) şefaatine nail olabilmek dilekleri ile...