Peygamber Efendimizin Dua ve Zikirleri

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Peygamber Efendimiz'in Günlük Yaptığı Dua ve Zikirler

  Allah'ı zikredenle zikretmeyenin, içerisinde Allah'ı zikredildiği evle zikredilmeyen evin Ölüyle diri arasındaki fark kadarfarklı olduğunu bildiren Resul-i Ekrem (a.s.m) bize gerçek diriliğin yolunu da göstermiştir.

  Allah kelimesi düşmezdi Allah Resulünün dil ve kalbinden. Onu şanına layık tarzda anar, yüceltir, takdis ederdi. Allah'ın birliğini ilan onun lisanında en büyük zikir olarak yerini bulmuştu. Şöyle buyurmuşlardı: ''Zikrin en efdali 'La ilahe illallah'' demektir.

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) birgün ashabına ''imanınızı yenileyiniz!'' demişlerdi.

  ''Nasıl yenileyelim ya Resullallah?'' diye sorduklarında, ''La ilahe illallah'' sözünü çok çok söyleyerek buyurmuş, bunun önemine dikkat çekmişlerdi. Bu kelime aynı zamanda Resulullahın ifadesiyle Cennetin anahtarıydı.

  Peygamber Efendimiz (a.s.m) başka zikirleri de övmüş, yapmış ve ümmetine tavsiye etmiştir. Tehlil (La ilahe illallah) gibi, tekbir, tesbih ve tahmid de bunlardandır. Efendimiz şöyle buyururlar:

  ''Allah'ı zikre oturup güneş doğuncaya kadar O'nu tekbir, tahmid ve telil etmen, bana, İsmail Aleyhisselam evladından iki veya daha çok köleyi azad etmemden daha sevimlidir.''

  Başka bir hadisleri de şöyledir:

  ''Sübhanellahi vel'l - hamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber.''

  Anlamı: (Allah'ı tesbih ederim. Hamd Allah'a mahsustur. Allah'tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür) demen,bana, üzerine güneşin doğduğu herşeyden daha sevimlidir.
   


 2. Cevap: Peygamber Efendimizin Dua ve Zikirleri

  zikir tekrar etmek ve belli sayılarda bir cümle veya kelimeyi söylemek olduğu gibi, ıstılahı bakımdan hatırlamak ve akılda hatırda tutmak anlamlarına da geliyor. Peygamber Efendimiz günlük hayatı içinde gece ve gündüzü ile Cenabı Allah'ı hatırında tutmaya çalışıyor ve sahabesine de bunu öğütlüyordu. Cenabı Allah bizleri unuttuğu ve Rızayı Bari'sini unutturduğu kullarından eylemsin...