Peygamber Efendimizin Egitime Verdigi Önem

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 11 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Hz. Muhammed (as) Efendimizin Eğitime Ve Öğretime Verdiği Önem

  Peygamberimizin Eğitime Ve Öğretime Verdiği Önem

  İki cihan serveri Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselam efendimiz okuma yazma bilmediği halde Cenabı Allah tarafından madden ve manen desteklenerek gönderilmiş olduğu toplumu karanlıklardan aydınlığa çıkarmıştır. Cenabı Zül-Celal Hazretlerinin elçisi Rasulullah Efendimize ilk emri "Oku" olmuştur. Ümmi olmasına rağmen nebevi bir mucize olarak o günden sonra okur yazar olmuştur.

  Peygamber Efendimiz sadece öğretime yönelmez, öğrenilen ile mutlaka hayırlı işler yapılması gerektiğini öğütlerdi. Yahudiler çok bilgiye sahip oldukları halde Peygamberimize iman etmiyorlar, ilimleri ile amel etmiyorlardı. Cenabı Allah'ta (cc) kutsal kitabımızda yahudilerin bu hallerini webokur.net kitap yüklü eşekler olarak nitelendirmektedir. Cenabı Resul Efendimiz beşerin nefsani cehaleti içinde çamura batmış bir toplumu meleklerin bile gıbta ile baktığı Alayı İlliyyine çıkarmıştır. "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" diyen Habibi Zişan Efendimiz sadece bilgi kalabalığı değil bilginin insanlığın hizmetine hayırlı yollardan nasıl sunulacağının eğitimini vermiştir. Dünya ülkelerinin bu günkü ana problemi burdan kaynaklanmaktadır. Teknoloji ilerlemiş ilim çok ileri seviyelere ulaşmış ve bilgiye ulaşmak kolaylaşmışken insanlık değerlerinin ters orantıda hareket ettiği gözlemlenmektedir.

  Peygamber Efendimiz eğitime verdiği önemi Bedir savaşından sonrada göstermişti. Bedir esirlerinden okuma yazma bilenlerin on müslümana okuma yazma öğretöeleri durumunda serbest bırakmıştır. Ayrıca çok nadir beddualarından bir tanesini birr-i maun hadisesi sonucu 70 kadar öğretmen sahabenin tuzağa düşürülerek şehid edilmesine mukabil yapmıştır. Bir hadisi şerifinde Resulullah Efendimiz "Allah beni bir muallim olarak göndermiş bulunuyor"(İbnMace) buyurmuşlardır. Geçen bunca zaman süresi içinde müslümanlar bu öğreti sayesinde ilme çok değer vermiş öğrendikleri ile hayırlı ameller işlemeye gayret göstermişlerdir. Bu gün batıda öğretilen ilimleri bir çoğunun temelini islam filozoflarının fikirleri ve buluşları oluşturmaktadır. Ne zaman müslümanlar ahlaklarını kaybetip ahiretten dünya malına gözlerini çevidiyseler artık ilme önderlik edemedikleri gibi ilerlemede gösteremediler. Nihayet batının materyalist ahlakı müslüman toplumları dışa bağımlı hale getirmiştir. Bu gidişatı değiştirebilmek için yeniden islama diyerek islamın değerlerini kazanmamız lazım.
  yawux webokur.net​
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Ocak 2013