Peygamber Efendimizin hayatı kısa özet

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Eylem tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici


  Hz. Muhammedin hayatı kısaca

  Peygamber Efendimiz (sav) doğumu


  Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) 20 Nisan (12 Rebiyülevvel) 571 tarihinde Mekke’de dünyaya geldi. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)'in annesi, Kureyş kabilesinin Zühreoğulları kolundan Amine , Babası ise yine Ku- reyş kabilesinin Haşimoğulları kolundan Abdullah’tır. Babası, Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) henüz dünyaya gelmeden ticaret maksadıyla çıktığı bir yolculuk sırasında Medine’de hastalanıp vefat etti. Yetim olarak hayata gözleri açan sevgili Peygamberimiz'e dedesi Abdülmüttalip tarafından, Araplar arasında az rastlanan Muhammed adı verildi. Bir müddet annesiyle beraber kalan Allah Rasulü (s.a.v) bu süre içerisinde amcası Ebu Lehep’in cariyesi Süveybe tarafından da emzirîldi.

  Mekke şehrinin havası ufakçocuklar için elverişli olmadığından şehrin önde gelen aleleri yeni doğn bebekleri göçebe kabilelere mensup sütannelere verîrlerdi ve bununla çocuklârın çölün serin havasında büyümeleri, ayrıca doğru ve sade arapçayı öğrenmeleri sağlanmış olurdu. Nebiyy-i Ekrem (s.a.v) de bu amaçla Taif yakınlarında, çölde yaşayan Halime adında bir sütanneye verildi. Sevgili Peygamberimiz 4 yaşına kadar sütannesi Halime’nin yanında kalan Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) Abdullah, Üneyse ve Şeyma adlarında sütkardeşleri vardır.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) çocukluğu

  Dört yaşında annesi Amine’ye geri verilen Peygamber Efendimiz (s.a.v), altı yaşına kadar annesiyle beraber yaşadı. Altı yaşında iken annesi ve dadısı Ümmü Eymen ile birlikte babasının mezarını ve akrabalarını zîyaret etmek için Medine’ye gîtti. Bir süre orada akrabalarının yanında kaldı ve babasının mezarını ziyaret etti ve tekrar Mekke’ye dönerken Ebva denilen yerde Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v)'in annesi hastalanıp vefat etti. Hz. Muhammed (s.a.v) doğmadan önce babasını kaybeden sevgili Peygamberimiz küçük yaşta annesini de kaybetti ve böylece hem yetim hem öksüz kaldı. Ümmü Eymen Nebiyy-i Ekrem (s.a.v)'i getirip dedesine teslim etti. Bundan sonra Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), dedesinin yanında kalmaya başladı.

  Sekiz yaşına kadar dedesi Abdülmüttalip’in yanında kalan sevgili Peygamberimiz bakımını dadısı Ümmü Eymen yaptı. Dedesi, torununu çok sevdiğinden onunla özel olarak ilgilendi ve annesinin ve babasının yokluğunu ona hissettirmemek için elinden geleni yaptı. Bu nedenle Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v), dedesini kaybedince yatağın altına gizlenerek ağlamıştır. Dedesi Abdulmuttalip’in vefatından sonra Hz. Muhammed (s.a.)’in bakımını amcası Ebu Talip üstlenmiştir.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) gençliği

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), on iki yaşından itibaren amcasıyla birlikte kervanlar aracılığıyla ticari seferlere katılmaya başlamıştır ve İlk yolculuğunu amcası Ebu Talip ile birlikte Busra’ya yapmıştır.

  Hz. Hatice’nin kervanını Şam’a götürdü.

  Dürüst bir tüccar olan Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), Mekke’nin zengin ve soylu iş kadınlarından biri olan Hz. Hatice’nin kervanının yönetimini üstlenmiştir ve Hz. Hatice zamanla Hz. Muhammed (s.a.v)’in dürüstlüğünden ve ticaretteki başarısından etkilenmiş ve ona evlilik teklifinde bulunmuştur.

  Hz. Hatice’nin evlilik teklifine olumlu cevap veren sevgili Peygamberimiz (s.a.v), Hz. Hatice’yi ailesinden isteyerek evlenmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v) evlendiği sırada yirmi beş, Hz. Hatice kırk yaşındaydı. Peygamberimizin bu evlilikten Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmügülsüm, Fatıma ve Abdullah olmak üzere altı çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunlardan Fatıma dışındakiler Hz. Peygamberin sağlığında vefat etmişlerdir. Hz. Fatıma ise Hz. Muhammed (s.a.v)’in vefatından altı ay sonra vefat etmiştir.
   


 2. gerçekten çok kısaymış