Peygamberimiz doğayı severdi ile ilgili örnek olay

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Hz. Muhammed doğayı severdi

  Hz. Muhammed doğayı ve hayvanları korumaya önem verir, çevrenin temiz tutulmasını öğütlerdi. Bu anlamda kişinin bulunduğu evi, bahçeyi, meydanları, piknik alanlarını ve yolları temiz tutmasını istemiştir. Temiz ve sağlıklı bir toplumun, ancak temiz bir çevreyle mümkün olacağına işaret etmiştir.


  Hz. Peygamber su havzalarını, nehir kenarlarını ve gölleri kirletmeyi yasaklamıştır. Ayrıca suların kirlenmemesi için açılan kuyuların etrafında geniş bir alanın boş bırakılması gerektiğini belirtmiştir.

  Hayvan ağıllarının ve besi yerlerinin, açılan kuyuların uzağına yapılmasını emretmiştir.( İbrahim Canan, İslam’da Çevre Sağlığı, s. 81, 82.)

  Peygamberimiz doğanın ayrılmaz parçası olan ağaçlara da önem vermiştir. “Bir kimse ağaç diker de bunun meyvesinden insan, hayvan veya kuş yerse, yenen şey onun için bir sadaka yerine geçer.” (Müslim, Müsakat, 10.) sözleriyle Müslümanları ağaç dikmeye teşvik etmiştir. Hz. Peygamber, ağaçların kesilmesine müsaade etmediği gibi yapraklarını dökmek için ağaca sopayla vuran kimseye, “Ağaca vurarak, kırıp dökerek değil, sallayarak yapraklarını dök.” (İbrahim Canan, İslam’da Çevre Sağlığı, s. 44.) uyarısında bulunmuştur. Medine’yi dört bir yandan kuşatan yeşil alanı koruluk olarak ilan etmiş, buralardaki ağaçların kesilmesini yasaklamıştır. (İbrahim Canan, Peygamberimizin Sünnetinde Terbiye, s. 475, 476.)

  Hz. Peygamber, hayvanları sever ve korurdu. O, canlılara merhametli davranmanın karşılıksız kalmayacağını ise şöyle ifade etmiştir: “Her can taşıyan varlığa yapılan iyilikte sevap vardır.” (Buharî, Edeb, 27.) Peygamberimiz bu konuda şu tavsiyelerde bulunmuştur: Hayvanlara merhamet gösterilmelidir. Eziyet ve işkence edilmemelidir. Beslenme ve temizliklerine dikkat edilmelidir. Yavrularının bakım ve korunmasına özen gösterilmelidir. Doğadaki hayvanların nesli devam etmelidir. Yük hayvanlarına fazla yük yüklenmemelidir. Hayvanların birbiriyle kavga ettirilmesini, binek hayvanını durdurup üzerinde sohbet edilmesini hoş karşılamamış (İbrahim Canan, İslam’da Çevre Sağlığı, s. 103-119.) ve hayvanlara işkence yapanları uyarmıştır. (Buharî, Zebaih, 25.)

  Hz. Peygamber, hayvanların sahipleri üzerinde bazı hakları olduğunu belirtmiştir. Bu konuda bir hadislerinde, “...Acıkan her hayvan hususunda dikkatli olun, kıyamet günü Allah’a şikâyet edilirsiniz.” (Nesai, Dahaya, 42.) uyarısında bulunmuştur. Ayrıca keyfi olarak hayvan öldürülmesini yasaklamıştır. “Haksız yere bir kuş veya daha küçük bir hayvan öldüren insana Allah onun hesabını mutlaka soracaktır.” (Müslim, Sayd, 57.) buyurmuştur.

  Doğada ekolojik bir denge vardır. Bu dengeyi bozmamalıyız. Doğadaki hayvanların öldürülmesi ve doğanın tahrip edilmesi sonucu ortaya çıkacak olumsuzluklardan hepimizin etkileneceğini unutmamalıyız.