Peygamberimizin Aile Yaşantısı

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Hz.Muhammed (as) Efendimizin Aile Hayatı

  Rasulullah Efendimizin Aile Hayatı Kısaca

  Hz.Muhammed Mustafa Aleyhisselam efendimiz kendisine nebilik gelmeden öncede ahlakı temiz şahsiyetli bir insandı. Mekke'de Emin sıfatını almış, düşmanlarının dahi önemli eşyalarını kendisine emanet bıraktığı insani değerlerin doruk noktasında olduğu bir şahsi maneviyedir. Peyğamberi Ziişan Efendilerimiz babasını doğmadan, annesini ise daha 6 yaşlarındayken kaybetmiştir. Amcası Ebu Talib'in yanında yetişen Numune-i İmtisal Seyyidimiz (as) amcasına hiç bir zaman zorluk çıkarmamış; bilakis ticaret konusunda çok büyük faydalar sağlamıştır.

  25 yaşlarında Hz.Hatice Validemiz ile izdivac kuran Nebiyyi Muhterem, Cevce-i Tahitarı Hz.Hatice annemizin ahirete irtihalinden sonra başka evliliklerde yapmıştır. Bu evliliklerinden biri olan Hz.Ebubekrin kızı Hz.Aişeye kendisini sorduklarında "O'nun ahlakı Kur'an idi" diye cevap verirdi. Ahlak kelimesinin kökü H-L-K fiilinden türemiştir. Anlam bakımından ilk yaratılışa işaret etmektedir. Allah (cc) insanları ilk yarattığı temiz ahlak üzere çağırması ve örneklik etmesi için Kur'an öğretisi ile Alemlere rahmet olarak Rasulullah efendimizi göndermiştir. Peygamber efendimizde kendisine gösterilen ilahi yoldan hiç sapmamış ve elçiliğini bihakkın yerine getirmiştir.

  Diğer Ezvacı Tahirat annelerimiz O (as) muhteşem şahsiyeti anlatırlarken, kendilerine asla kızmadığını, bahaneler ile onları hiç eleştirmediğini, oluywxmlu ve ılımlı bir ahlak ile kendilerine sürekli muamelede ulunduğunu rivayet etmektedirler. Peygamber Efendimiz (as) bir hadisi şeriflerinde " Kadınlar eğe kemiğinden yaratılmıştır. Onları düzeltmeye çalışırsanız kırarsınız. Kendi hallerine bırakırsanız o şekilde durmaya devam ederler" yakın anlamında mealen buyurmuştur. Unutmayalım ki kadınlar Cenabı Allah'ın bizlere emanetleridir. Ruuzu Mahşerde emnaetini nasıl sakladığımızı bizden her hali ile soracaktır. Allah'a emanet olunuz.
  yavuzyıldırım webokur.net
   
  Son düzenleme: 15 Eylül 2012