peygamberimizin beslenmeyle ilgili davranışları

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  peygamberimizin beslenmeyle ilgili davranışları

  Peygamber Efendimiz “Dayanarak yemek yemem.” ve “Ben ancak bir kulun oturduğu gibi oturur ve bir kulun yemek yediği gibi yemek yerim.” buyurmuştur.
  Dayanarak yemek, yemeğin doğal akışına engel olur ve süratle mideye girmekten alıkoyar. Mideye basınç yapar, bunun sonunda midenin besin maddesini ayrıştırması gerçekleşmez.
  Peygamber Efendimiz yemeği üç parmağıyla yerdi. Lokmaları tutuş bakımından en yararlı tutuş şekli budur. Aşırı derecede sıcak bir yemeği yemediği gibi, bir gün önce pişip geceleyen ve ertesi güne kalan yemeği de yememiştir. Kokmuş, bozulmuş ve ekşimiş yemekleri de yemezdi. Bu tür yiyeceklerin hepsi insan sağlığına zararlıdır.
  Peygamber Efendimiz balık ve sütü, süt ve ekşiyi, sıcak ve soğuğu, katı ve sıvıyı birlikte yemediği gibi peklik ve ishal yapan, çabuk ve geç sindirilen kızartma ve haşlama, taze ve bayat, süt ve yumurta, et ve süt gibi ürünleri de birlikte yememiştir.
  Efendimiz akşam yemeğini tavsiye etmiş, bir avuç hurma bile yense akşam yemeğinin yenmesini emretmiştir. “Akşam yemeğini terk etmek, ihtiyarlığa yol açar.” (Tirmizi, İbni Mace)
  Peygamber Efendimiz yemekten sonra hemen uyumayı yasaklardı. Böyle yapmanın kalbi kararttığından bahsedilmiştir. Doktorları sağlığı korumak isteyenlere tavsiyeleri arasında akşam yemeğinden sonra birkaç adım (yüz adım) yürümek, hemen yemeğin arkasından uyumamak da vardır.
  Peygamber Efendimiz, yemeğin üzerine su içmemiştir. Yemeğin üzerine su içmek yemeği bozar. Özellikle soğuk veya sıcak daha da zararlıdır.

  Peygamber Efendimiz ve Saplıklı Beslenme
  Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), yaşadığı dönemde yetersiz beslenmenin zararına olduğu gibi aşırı beslenmenin de zararına dikkat çekmiştir.
  “İnsanoğlunun midesini doldurmasından daha zararlı bir şey yoktur. Kişiye belini doğrultacak kadar yemek yeter.”
  Peygamberimiz sağlığına çok dikkat ederdi. Yediklerini özenle seçer, çevresine de faydalı yiyecekleri tavsiye ederdi.
  Tavuk eti: “Peygamber Efendimiz tavuk etini yerdi. Ben tavuk eti yediğini gördüm.”(Ebu Musa)
  Üzüm ve kavun: “Peygamber Efendimiz yemişlerden üzümle kavunu severdi.” (Ümeyyi ibni Zeyd)
  Ayva: “Rasulullah (s.a.s)’in yanına girmiştim. Elinde ayva vardı. Bana “Ey Talha! Şunu al, ye! Çünkü bu kalbe rahatlık verir.” buyurdular. (Talha r.a)
  Bal: Peygamberimiz buyurdu ki: “Kur’an’dan ve baldan şifa edinin.” (Hayseme bin Esved)
  Zeytinyağı: Peygamberimiz buyurdu: “Zeytinyağıyla deva edinin. O, mübarek ağacın yemişinde hasıl olur, yani zeytin ağacının. (Ukbeti ibni Amir)
  Bol su içmek: Peygamberimiz buyurdu ki: “İçeceklerin üstünü dünyada ve ahirette dahi sudur.” (Abdullah bin Büreyde)