Peygamberimizin Temizliğe Verdiği Önem

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Peygamberimizin Temizliğe Verdiği Önem Kısaca

  Peygamberimiz Çok Güzel Giyinirdi, Temiz ve Bakımlıydı

  Temizlik, Allah ın Kuran da emrettiği ibadetlerden biridir. Peygamberimiz de Rabbimizin emri gereği bir ibadet olarak temizliğine ve görünüşüne daima dikkat etmiştir. Saç, sakal ve diş bakımına çok önem vermiş, müminlerin karşısına çıkarken düzgün görünmeye özen göstermiştir.

  Bir rivayette Peygamber Efendimizin bu konudaki tavrı şöyle belirtilir:

  Bir gün Peygamber (sav) sahabelerinin yanına çıkacağı zaman küpteki suya bakarak sarığını ve sakalını düzeltti ve şöyle dedi: Allah kardeşlerinin yanlarına çıkarken kulunun kardeşleri için süslenmesini sever.

  Peygamberimizin bu konudaki titizliği tüm müminlere örnek olmalıdır. Müminler de daima temiz, imkanlar dahilinde şık ve bakımlı olmalı ve bunu Allah rızası için yapmalıdırlar. Özellikle ibadet eden kişilerin her gün duş almayı ve aynı kıyafetleri bir kaç gün giyinmek yerine, her gün temiz giyinmeyi ve güzel kokmayı bir ibadet olarak görüp bunu gerçekleştirmeleri şarttır.

  Gül kokulu peygamberimiz gibi, bizler de çevremize temizklik ve ferahlık veren kokular yaymalıyız. Zira bu ibadet, içinde önemli bir tebliğ unsurunu da barındır. Ter kokan, pis ve salaş görünen bir müslüman görüntüsü olumsuz bir etki oluştururken; temiz, bakımlı, güzel kokan bir müslüman şüphesiz İslam dini açısından olumlu etkiler oluşturacaktır.
  Şüphesiz Allah, tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever. (Bakara Suresi, 222)  Peygamberimiz Fakir Değildi, Allah O na Mülkünü Genişletmişti

  Peygamberimiz (sav) le ilgili anlatılan rivayetlerin bir çoğunu hepimiz duymuşuzdur. Bunlardan biri, peygamberimiz(sav) in açlıktan karnına taş bağladığı konusudur. Bu rivayet Allah ın ayetleri ile çeliştiği gibi, sahabelere de bir nevi hakaret gibidir. Bu rivayetin peygamberimiz (sav) i yücelten, ona faydası olan bir tarafı da yoktur.

  Allah ın peygamberi aç kalacak, çevresindeki onlarca sahabe bunu fark etmeyecek ve hatta buna göz yumacak. Şartlar ne olursa olsun elbette böyle birşey olması mümkün değildir.

  Efendimiz, çevresinde bulunan, Allah a ve kendisine iman eden sahabelerin göz nuruydu. Efendimizin ağzından çıkacak tek bir sözü bekleyen bu mübarek insanlar, Allah ın elçisinin, karnına taş bağlayacak kadar günlerce aç kalmasına asla müsade etmezlerdi ki, bunun olması da mümkün değildi. Çünkü efendimiz, tüm peygamberlerde olduğu gibi Allah ın lütfu ile zengin biriydi

  Bir yoksul iken seni bulup zengin etmedi mi? (Duha Suresi, 8)