Pilli Saati Kim İcat Etmiştir

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Pilli Saati Kim İcat Etti

  Elektronik saat, çok küçük pilli saatlerdir.Kol saatleri,elektronik saatler grubuna girer.Pilleri minik ve yuvarlaktır.Pilleri bittiğinde değiştirilmesi mümkün saatlerdendir.Yelkovan ve akrebi ayarlanabilir.Hata yapabilir(duraklayabilir).Bu saat atom saati kadar uzun süre dayanmaz.

  Makineli saatler 10.Yüzyılda, ileride II.Silvester adıyla papa olacak keşiş Gerbert Aurillac ın ağırlıklı motoru icadından sonra ortaya çıktı. Zemberekli motor 15. Yüzyıl ortalarında icat edildi.1509 da Alman saat yapımcıları Nürmberg yumurtalarını yaptılar.(İlk yapıldıkları şehrin adı ve biçimleri yüzünden böyle adlandırılmışlardı) bunlar cep saatlerinin atalarıdır. 19. Yüzyıla kadar saatlerin zemberekleri ayrı bir anahtarla kurulurdu. Sonradan, anahtarın yerine saate bir kurgu düğmesi takıldı. 1839 da elektrikli saatler yapıldı. Bu saatlerde elektrik tüketimi çok azdır. Küçük bir pil kol saatini bir yılı aşkın bir süre işletebilir.

  1952’de ilk kez kurulmayan bir saat üretildi, bu saat, “pil” denen mucize sayesinde çalışıyor ve hiçbir kurmalı saatin ulaşamadığı dakikliğe ulaşıyordu. 1970’de elektronik saatler piyasada ilk kez görüldü.

  Cep ve Kol Saatine Geçiş

  Mekanik saatler gelişip küçülünce 1500’lerde boyuna asılan zemberekli saatler yapıldı. Saatler günde bir kaç saat hata yaptığı için aksesuar olarak kullanıldı. Erkekler için 1600’lerde cep saati yapıldı. Hata payı “denge yayı”icat edilince günde 10 dakikaya indi. Saati gösteren akrebin yanına dakikayı gösteren yelkovan da eklendi. İlk kol saati 1868’de yapıldı. Alman denizcilere 1880’de kol saati dağıtıldı. Halk arasında ise kol saatini kadınlar takardı. Tanınmış saatçi Cartier, 1904’te Brezilyalı pilot Santos’un uçarken kullanması için bir kol saati üretti. Santos Kol Saati piyasada çok ilgi gördü.Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlere kol saati dağıtıldı. Kol saatleri 1923’te boyutları küçülünce halk arasında popüler oldu. İlk atom saati ve pilli saatler 1950’lerde, ilk kuartz saat 1960’larda ortaya çıktı. Saatin binlerce yıl önce icadı zamanın önemini gösterir. Saat, modern yaşamın en önemli parçası olduğu için hemen her elektronik cihazda bir saat var.