Pirinç nerede yetişir Türkiyede

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 7 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Pirinç nerede yetişir

  Pirinç, yetişme döneminde yüksek oranda nem ve sıcaklık ister. Sulak alanlarda tarımı yapıldığı için genellikle akarsu boylarındaki alüvyal ovalarda yetiştirilir. Sıcaklık ve nem isteği kadar tarım yapılan yerlerin düz olması da önemlidir. Eğimli ve engebeli yerlerde pirinç tarımı yapılamaz. Türkiye’de pirinç üretiminin en yoğun olduğu bölgeler Karadeniz ve Marmara bölgeleridir. Ancak pirinç üretim alanları devlet tarafından sınırlandırılmıştır. Bu yüzden ekim alanı fazla geniş değildir.
  Türkiye’nin pirinç üretimi kendi ihtiyacını karşılamaz. Bu nedenle her yıl pirinç ithalatı yapılır.
  Dünya pirinç üretiminde Çin, Hindistan, Japonya ve Endonezya önde gelir.
  Yetişme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde yüksek sıcaklık ve kuraklık ister. Pamuk tarımının yoğun olduğu bölgeler Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgeleridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi GAP ile birlikte pamuk tarımında ilk sıraya yükselmiştir. Türkiye pamuk üretiminin % 40’ı bu bölgeden elde edilmektedir.

  Yaz yağışlarının görüldüğü ve yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yerlerde pamuk tarımı yapılamaz.
  Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova, Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes ve Bakırçay ovaları, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Altınbaşak Ovası ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde İğdır Ovası pamuğun en çok yetiştirildiği yörelerdir.
  Pamuk, dokuma sanayisinin hammaddesidir. Bundan dolayı pamuk üretim alanlarında dokuma sanayi gelişmiştir.