Platon Kimdir Kısaca Hayatı

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.


  1. Platon Kimdir Kısaca Bilgi

    M . Ö . 428 senesinde , Atina’da tanınmış olan soylu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir . Oldukça güzel bir eğitim almıştır . Sokrates ile karşılaşması onun için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur , felsefeye başlamıştır ve Sokrates’in ölümüne kadar sekiz yıl boyunca onun en iyi öğrencisi olmuştur . Sokrates’in ölümünden bir süre sonra , Sicilya ve İtalya’ya geçmiştir . Yaklaşık 40′lı yaşlarında tekrardan Atina’ya dönmüştür . M . Ö . 347 senesinde yaşama gözlerini yummuştur .

    Sokrates , yaşamı boyunca sokaklarda öğrenim vermişti . Ancak Platon sokaklarda değil , kalabalıktan uzak bir yerde okul kurarak , özel bir eğitim vermek istiyordu . Atina’nın batısında bulunun ismini Academios’tan alan bölge , bu hedefe ulaşmak için oldukça uygun bir yerdi . Platon bu sebeple , meşhur olan okulunu buraya kurmuştur . Bu okulda tapınaklar , öğretmen odaları , konferans salonları ve yemekhaneler vardı . Öğrenim sırasında karşılıklı konuşma ve soru cevap yöntemi kullanmıştır . Ağırlıklı olarak , ahlak ve siyaset kursu verdiği bilinmektedir . Bu okul , Bizans imparatoru Justinianus döneminde kapatılmıştır . Akademiyi kapatmanın nedeni , pagan etkisini engellemektir . Platon , Mısıra yapmış olduğu gezide onların bilimleri , dini ve hayat biçimleri hakkında bilgiler edinmiştir . Mısır uygarlığının , Yunan uygarlığından ayrıyeten daha önceki zamanlarda geliştiğini ve onun biçimlenmesine yardımcı bir unsur olduğunu anlamıştır . Platon’un eserlerinde bulunan astroloji bilgileri ise Babillilerden gelmektedir .
    Yunanlıların ezeli düşmanları olan Persleri ise , çok iyi şekilde tanımaktaydı . Eserlerinde Perslerin otokrasisi , ona Yunanlıların demokrasisinden daha mantıklı ve uygun gelmektedir . Son diyaloglarındaki ve eserlerindeki dualist yönelme , Zerdüştlükten gelmektedir . Ayrıyeten , Hint felsefesine yakınlık da göze çarpmaktadır . Platon için matematik oldukça önemli bir bilimdir . Matematik yardımıyla doğru bilime ulaşılıyordu Akademinin kapısında ” Geometri bilmeyen bu kapıdan girmesin ” yazmaktadır . Platon’un matematiğe ile ilgili olan bu görüşleri ve çalışmaları sonucu olarak , matematik seçkin bir bilim olarak takdir edilecektir