Pluripotent Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Pluripotent

  Pluripotent, gelişimi süren bir embriyo'nun erken safhalarında var olan, canlıyı oluşturan özelleşen tüm hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğindeki farklılaşmamış hücrelerdir. Yaklaşık 200 çeşit hücreyi verebilen hücrelerdir. Pluripotent aynı zamanda bütün embriyonik hücrelere dönüşebilen ancak totipotent ve non-embriyojenik hücrelere dönüşemeyen kök hücrelerdir.
  Totipotent hücre soyundan gelen pluripotent hücreler, blastokistin iç hücre kitlesindedir. Ektoderm, endoderm ve mezoderm tabakalarına, yani ileride canlıyı oluşturacak tüm hücre ve doku tiplerine kaynaklık eder. Vücut dokularının yanı sıra, amniyon, vitellüs kesesi, allantoyis gibi gebeliği destekleyen bazı embriyo dışı dokuları da oluştururlar. Ancak, plasenta gibi trofoblast kökenli embriyo dışı dokulara dönüşemedikleri için, totipotent hücrelerin aksine, tek başlarına yeni bir birey oluşturamazlar.
  Bahsedildiği gibi canlıyı oluşturan tüm hücre tiplerine dönüşebilme özelliğindeki hücrelere pluripotent hücre denir. Örnek olarak, embriyonik kök hücreler “pluripotent” hücrelerdir. Normal şartlarda pluripotent özelliği olmayan bir hücreye, laboratuar koşulları içinde bu özelliğin sonradan eklenmesi, yani yeniden programlanması sonucu kazanılan hücreler “indüklenmiş pluripotent” kök hücre olarak tanımlanır. İndüklenmiş pluripotent hücreler, rejeneratif tıpta önünde etik engeller bulunan emriyonik kök hücreye alternatif olan tek kaynak olarak kullanılmaktadır. Canlıda bulunan tüm hücre tiplerine dönüşebilme yetenekleri sayesinde, tamir edilemeyen hücre hasarlarının sebep olduğu sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılabilme imkânı bulunmaktadır.

  Pluripotent Kök Hücre Özellikleri   • Kendisini yineleme ve sürdürme
   • Artma
   • Farklılaşmış dokulara ait hücreleri oluşturabilme
   • Hasar gören dokuyu onarabilme olarak sıralanır.