Polis Rozetinin Anlamları

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Türk Polis Teşkilatının Armasının Anlamları

  Polis Rozetinin Anlamı nedir?

  Türk Polis Teşkilatının armasında bulunan herbir detay, ayrı değerleri simgeliyor ve tarihsel bilgi içeriyor.Polis armasındaki sekiz köşeli yıldız, ilk kez Sultan Abdülaziz tarafından Nişan-ı Osmani Şemsesi adıyla, devlet hizmetinde üstün başarılar göstermiş olan kişilere iftihar ve imtiyaz olarak verilen bir madalya biçiminde çıkartıldı. İşte bu ''sekiz köşeli yıldız'' daha sonraki dönemlerde Türk polisinin amblemi oldu.
  [​IMG]

  Amblemin en alt bölümündeki çift başlı kartal ise Selçuklu Devletinin simgesidir.


  Yıldızın etrafını saran defne dalı başarı, ün, şan, şöhret ve görkemi temsil ediyor.


  Kartalın başlarından biri doğuya, diğeri batıya bakıyor ve doğu-batı hakimiyetini ifade ediyor.


  çift başlı kartal güç, kudret, özgürlük ve bağımsızlık anlamları  Armadaki Sekiz köşeli yıldız da ayrı bir etik değeri ifade ediyor.


  Toplam 62 şuası olan yıldızın etik değerleri, teşkilat mensuplarının kendileriyle, birbirleriyle, aileleriyle ve içinde bulundukları toplumu oluşturan insanlarla ilişkilerini anlatıyor. Yıldızdaki 62 etik değerden bazıları aşağıdaki anlamları içermektedir.


  Aile sevgisi, disiplinli, namuslu, saygılı, Allah korkusu, vicdan temizliği, üniformaya saygı, temiz ve sıhhatli, terbiyeli, imtizaçlı, sebatkar, mesuliyetli...


  Atatürkçülük, iyi ahlaklı, faziletli, nezaketli, merhametli, itaatli, yurt sevgisi, izzeti nefisli, karakterli, barışçı, haysiyetli, sabırlı, doğru, tarafsız, mütevazı, mert, cesur, temkinli, soğukkanlı, güçlü, bilgili, vakarlı, feragat eden, fedakar..

  Azimli, cumhuriyetçi, yasaya saygılı, yardım sever, kültürlü, ketum, çalışkan, bayrağa saygılı, meslektaş sevgisi, vazife sevgisi, meslek sevgisi, amir sevgisi, vefakar, hak sever, adil gibi anlamları içermektedir.