Polonya Dayanışma Günü

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 29 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Polonya'da Dayanışma Günü

  Polonya Tarihi 31 Ağustos Polonya Dayanışma Günü

  Polonya İşci Partisi önderi Cumhurbaşkanı Lech Walesa Polonya'da sosyalist dönemin ilk bağımsız işçi örgütü Dayanışma Sendikasına başkanlık etmiş, çok partili düzene geçişte önemli rol oynamıştır.1980 yılında Dayanışma Hareketinin liderliğini yapan Lech Walesa kutlamalara katılmama kararı almıştır. Walesa’ya göre sendika geçmişte olduğu gibi artık politikadan uzak durmalı ve sadece sendikacıların demokratik haklarını savunmak için çalışmalı.
  Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Dayanışma Hareketi’nin Jaroslav Kaçinski’yi desteklemesi Lech Walesa’nın sendikayla yollarını ayırmasına neden oldu.
  Dayanışma sendikası, Gdansk’da gemi tersanelerinden rejim muhalifi oldukları için kovulan Lech Walesa ve arkadaşları tarafından 1980 yazında kuruldu.Kuruluşundan bir süre sonra 31 Ağustos 1980 tarihinde Sendika komünist rejimle bağımsız sendika kurulmasına izin veren bir anlaşmaya imza attı.
  Anlaşmanın ardından Sendika çığ gibi büyüdü ve 10 milyon üyesiyle ulusal bir siyasi harekete dönüştü ve kısa sürede komünist yönetim için bir tehdit haline geldi. 1981 yılının Aralık ayında ülkede sıkı yönetim kararı alındı. Dayanışma sendikası yasadışı ilan edilirken tüm yöneticileri ve yandaşları tutuklandı.
  1989 yılında Dayanışma Hareketinin yeniden doğuş tarihi oldu. Polonya’da Komünizm sona erdi ve birkaç ay sonra da Berlin Duvarı yıkıldı.

  Kaynak: tr.euronews