Polyester Nedir Özellikleri

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 29 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Polyester Nedir Yapısı

  1. Tereftalik asitle etilen glikolün polimerleşmesinden oluşur. Boyacılıkta, kumaş polyester ve lâstik sanayiinde, ayrıca korozyona karşı koruyucu olarak kullanılır.
  2. Tahta üzerine sürüldüğünde hava higroskopik ve fiziksel koşullarına karşı koruyucu, parlak bir katman oluşturan poliasidin doymamış alkollere veya glikollere etkimesiyle elde edilen kimyasal madde.

  Diğer bir tanım: Polyester kelimesi birleşik bir kelime olup, “çok” anlamlı POLY ve organik bir tuzu ifade eden kimyasal bir terim olan ” ESTER” den oluşur.
  POLYESTER kelimesini, “çok sayıda organik tuz” olarak da ifade edebiliriz. Ayrıca ester molekülleri zincirini Polimer olarak da tanımlayabiliriz.
  Doymamış ilk polyester reçinelerin ilk pratik uygulama örneği 2. Dünya savaşındadır. Fakat cam elyafı ile takviye edilmesi, çok sağlam ve hafif bir malzeme olduğunun anlaşılması 1950 de olmuştur. Günümüzdeki polyester doymamış reçineler ilk hallerine göre çok daha üstün özelliklere sahiptir.
  Hem Türkiye’ de hem de Dünya’ da CTP uygulamalarında en yaygın olarak kullanılan doymamış polyester reçineler, Takviyeli plastikler içinde termoset grubunda yer alan bir reçinedir. El yatırması gibi basit kalıplama tekniklerinden, en karmaşık makineleşmiş kalıplama tekniklerine kadar, her türlü kalıplama tekniğine hitap eder. Polyester reçineler, çok geniş bir kimyasal aileyi kapsar ve genel olarak dibazik asitlerle, polihidrik alkollerin kondensasyon reaksiyonu sonucunda elde edilir.
  Dibazik Asit + Polihidrik Alkol = Polyester Reçine + H2O
  Kullanılan dibazik asit türüne bağlı olararak, doymamış polyester reçineler, kompozitin genel amaçlı veya kimyasal dayanımlı olmasını sağlayacak şekilde, “ortoftalik” veya ” izoftalik” olarak adlandırılır.