Populasyon Dağılımı Nedir Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Populasyon Dağılımı Nedir

    Popülasyon dağılımı, bireylerin popülasyonun coğrafi sınırları içerisindeki yerleşme biçimini ifa de eder.
    Düzenli (tek düze) dağılım: Çevresel koşulların yaşam alanının her yerinde homojen olduğu ve ayrıca bireyler arasında yoğun rekabet bulunan yerlerde görülür. Örneğin kreozot çalıları bir çölde düzenli dağılım gösterirler. Her bir çalı kökü orta ma fidelerin çimlenmesini engelleyen toksik maddeler salgılar. Bu şekilde çalının etrafındaki belirli sınırlar içerisinde başka bitki gelişmez ve çalılar belirli mesafelerle birbirlerinden ayrılmış olarak düzenli dağılış gösterirler. Genellikle yaşam alanlarındaki kaynaklar çevreye homojen dağılmazlar. Bu nedenle de düzenli dağılım doğada çok yay gın değildir.
    Rastgele dağılım: Belirli bir duruma bağlı olma yan dağılımdır. Bu tip dağılım da doğada çok yay gın değildir. Çevre koşullarının tek düze olduğu, bireyler arasında birbirlerini çekme veya uzaklaştırma şeklinde kuvvetli etkileşimlerin olmadığı durumlarda ortaya çıkan dağılım biçimidir.
    Kümeli dağılım: Doğada hem bitki hem de hayvan türleri için en sık rastlanan dağılış şeklidir. Genellikle popülasyonların bulunduğu bölgelerdeki tüm alanlar belirli bir popülasyon için uygun habıtat oluşturmaz. Bu nedenle canlılar diğer popülasyon üyeleri ile ilişkili olarak yaşam alanının uy gun bölgelerinde kümeler oluştururlar.