Prionlar Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Prionlar

  Prionlar, Viral hastalıklarda toksit üreten, kendi kendini çoğaltabilen ve enfekte proteinlerin oluşumunu sağlayan izole bir protein çeşididir. İçeriğinde protein olan ve bulaştırılabilen çok küçük partiküllerdir. Prionlar enfeksiyona yol açan virüs ve bakterilere benzemez. çünkü canlılarda bakteri ve virüslerde de proteinlerin, enzimlerin yapısını belirleyen şekil veren gelişimini tayin eden DNA proinleri vardır.

  Nükleik asitlerden proinler yoksundur. Bilinen en küçük virüsten bile 100 kat daha küçüktür.Proinlar ne bir virüs nede bakteridir. Proteinlerin içerisinde doğal olarak oluşurlar. Değişim sonucu izole olan ve bulaşıcı bir yapıda olan bir yetiye sahiptirler.

  Belli başlı oluşturdukları hastalıklar;   • Sığırlarda deli dana,
   • Koyunlarda, Scrapie gibi sinir sistemi hastalıkları,
   • İnsanlarda, Jakob, Scheinker hastalığı, kuru hastalığı, CJD hastalığı, FFI hastalığı ve Alpers Sendromu gibi hastalıklar görülür.
  Proin hastalıkları üç şekilde ortaya çıkar;
  • Kalıtsal olarak,
  • Bulaşma yolu ile,
  • Kendiliğinden vücut yapar.
  Hastalığın olduğu beyin sinirlerinde süngerimsi bir bölge oluşur. Hastalık neticesinde hafıza kaybı, bunama, zekada gerileme, vücutta bulunan kasları kontrol etme yetisi kaybı görülür.
  Prion hastalığı, Scrapie hastalığı araştırılırken bulunmuş olup, hastalığın tedavisi yoktur. Oluşum evresinden sonra ölüm olasılığı 1 yıl içerisinde gerçekleşir. İlk hastalık belirtileri Papua Yenigine yerli kabilelerinin birisinde görülmüştür. Yapılan araştırmalarda kabilenin ölülerini defin işlemi sırasında beynini çıkarıp yemesi hastalığın bulaşarak kişiden kişiye geçmesini sağlamıştır. Bu olayın yapılması durduktan sonra kabilede hastalık oldukça azalmıştır.

  Prionlardan kaynaklanan bu hastalık insan vücudunda koordinasyon, denge, titreme ve kontrolsüz vücut hareketlerine sebep olur. Kişilik bozukluğu ve depresyona yol açar. Bu hastalıkların hepsi ölümcüldür. Günümüzde henüz bilinen bir tedavi yöntemi yoktur.

  Proin hastalıklar içerisinde en çok yaygın olanı küçük baş hayvanlarda görülen Scrapie'dir. Koyunlarda, belirtileri kızgınlık, kaşınma, yünlerini kaybetme şeklinde görülür. Kas koordinasyonunu kaybettikleri için uzun süre ayakta duramazlar.

  Prionların insan üzerinde değişim yani evrimleşme süreçleri aylar ve yıllar sürer. Bu hastalarda kan hücre değerlerinde değişme gözükmez. Bitkinlik ve yorgunluk gibi bulgular görünse de hastada ateş olmaz. Kişilik değişikliği ve bunama görülür.

  Tanı; Prion hastalarının tanısı klinik bulgular neticesinde anlaşılır ve beynin patolojik incelmeleri sonucu tanı kesinleşir.

  Tedavi; Prion hastalığı için henüz bir tedavi yöntemi bulunamamıştır.