Pusula icat edilmeseydi neler olmazdı açıklayınız

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Pusula icat edilmeseydi neler olmazdı kısaca

  Pusula dünyanın neresinde olursak olalım ister çölün ortasında ister okyanusun ortasında olalım yönümüzü bulmak için kullanılan bir alettir. Pusulanın üzerinde sürtünmesiz olarak hareket eden iğnenin üzerine yerleştirilmiş bir manyetik ok bulunmaktadır. Bu ok dünyanın çekim alanına girerek her zaman kuzeyi gösterir.

  Pusulayı ilk olarak M.S 100 yılında Çinliler tarafından icat edildiği bilinmektedir. Ve günümüze kadar gelen bu icat bir çok alan da kullanılmaktadır. Şimdi pusula icat edilmeseydi hayatımızda neler olmazdı buna bir göz atalım.

  Gemiler büyük okyanuslarda ilerlerken yönlerini bulmakta oldukça zorlanırlardı. Hatta çoğu zaman yönlerini bulamayıp kaybolabilirlerdi. Benzer bir durum uçaklar içinde geçerli olurdu. Havada yönlerini bulamayıp belirli bir rota üzerinde ilerleyemezlerdi. Yada çölün ortasında ilerlemek zorunda kalan bir kişi olduğu yerde daireler çizerek ilerlediğini sanabilirdi.

  Görüldüğü gibi pusula sayesinde bir çok gemi, uçak gibi teknolojik makineler hayatımıza hiç girmeyebilirdi. Pusula ile yön bulunması sayesinde bu tür icatlar daha da geliştirilerek hayatımızdaki yerini almıştır.