Radyasyon nedir nerelerde bulunur

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Radyasyon nedir ve nerelerde vardır

  Radyoaktif element denilen bazı elementlerin atom çekirdeğinin kendiliğinden parçalanarak etrafa yaydığı alfa, beta ve gama gibi ışınlara radyasyon denir. Çevreye yayılan bu ışınlar, canlı hücreleri doğrudan etkileyerek mutasyon denilen genlerdeki bozulmaya neden olur. Çok yoğun olmayan radyasyon, canlının bazı özelliklerinin değişmesine neden olurken yoğun radyasyon, canlının ölümüne neden olabilir. Örneğin; 1945′te Japonya’ya atılan atom bombası, atıldıktan sonraki 7 gün içinde, vücutlarının tamamı 10 saniye radyasyon almış insanların % 90′ı hiç bir yara ve yanık izi olmadan öldü. 26 Nisan 1986′da Çernobil’deki nükleer kazanın; ani ölümler, gebe kadınlarda düşük olayları, kan kanseri, sakat doğumlar gibi olumsuz etkileri oldu.
  Bir çevredeki belli bir dozun üzerinde olan radyasyon, canlının vücut hücrelerini etkileyerek doku ve organlarda bozulmalara, anormalliklere, üreme hücrelerini etkileyerek doğacak yavrularda sakatlıklara neden olur. Uzun süre radyasyon etkisinde kalmanın yaratacağı sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  - Kanser oluşması
  - Ömrün kısalması (erken ölümler)
  - Katarakt oluşması
  - Sakat ve ölü doğumlar

  Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için, alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:
  - Özel giysiler (kurşun önlük, özel maske) kullanılmalıdır.
  - Radyasyon kaynağından uzak durulmalı, en kısa sürede radyasyonlu ortam terk edilmelidir.
  - Radyasyonlu cihazlarla yapılan teşhis ve tedaviye sık sık başvurulmamalıdır.

  Radyasyon, doğadaki radyoaktif maddelerden çok, bunların kullanıldığı ortam ve olaylardan çıkar. Bunlar; nükleer santraller, nükleer enerjiyle çalışan gemiler ve nükleer denemelerdir. Ayrıca teşhis ve tedavide kullanılan bazı cihazlar, tıbbi malzemelerin ve suların dezenfekte edilmesi için kullanılan araçlardan da radyasyon yayılmaktadır.

  Radyasyon nerelerde vardır?

  Cep telefonu, ince ekran televizyonlar, mikro dalga fırınlar, saç kurutma makineleri yaşamımıza son 30 yıldır girmeye başladı. Özellikle vücudumuza yakın tuttuğumuz cihazlar bu etkiyi daha çok artırıyor. Saç kurutma makinesi ve cep telefonu gibi cihazlar vücuda yakın kullanıldığı için etkisi yüksek oluyor.

  * Cep telefonu ve kablosuz telefonlar
  * Kablosuz DSL modemler
  * Dizüstü bilgisayar
  * Elektrikli ısıtıcı ve mikro dalga fırınlar
  * LCD ve Plazma televizyon
  * Saç Kurutma makinesi ve traş makinesi
  * Elektrikli saat
  * Floresan lambalar
  * Fotokopi makineleri