Rahmet Meleklerinin Girmediği Evler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 31 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Hadis: Şüphe yok ki içerisinde köpek ve suret (resim, heykel gibi) bulunan bir eve rahmet melekleri girmez.

  Köpekler evin dışında, koyun, keçi gibi evcil hayvanları korumak amacıyla beslenebilir. Ama bunlarla evin içini kirletmek uygun değildir. Bu sağlığa ve temizliğe aykırıdır.

  Canlı bir mahluk çok büyük bir kudretin eseridir. Canlı bir şey yaratmak, insanlığın kudretinin dışında bir hadisedir. Bunları taklid etmek caiz değildir. Bunları gereksiz yere birer iskelet halinde meydana çıkarıp teşhir etmek, bunların değerini düşürmektir ve çok kere bunların ayaklar altında kalmasına veya fena bakışlara maruz bırakılmasına neden olur.

  Bununla birlikte bazı kavimler resim, heykel gibi timsallere tapınmış, bundan da putperestlik ortaya çıkmıştır. Bazı kimseler de birtakım tasvirlere karşı uygun olmayan tavır takınmışlardır. İşte bu gibi daha bir çok sakıncasından dolayı bunlar İslamiyet'te caiz görülmemiştir. Aslında bunların tapınma maksadı dışında yapılanlarının bazı faydaları olabilir, ancak sakıncaları daha fazladır. Zararları, faydasından çok olan şey terkedilir. Hikmet ve maslahat bunu gerektirir.
   


 2. Cevap: Rahmet Meleklerinin Girmediği Evler

  Acaba orada bahsedilen resim mi fotoğraf mı? Yani insan veya hayvan fotoğrafı/resmi içeren bir tablo olduğunda meleklerin eve gelmediğini duymuştum. Aynı şey bir mekan/manzara (Canlı sureti taşımayan) resmi için de geçerli mi acaba. Yoksa hepsi aynı mı?
   


 3. Cevap: Rahmet Meleklerinin Girmediği Evler

  canlı varlıkların sureti olan fotoğraflar için geçerli. bazı ulema resimlerin baş bel veya ayak kısımlarından kesikler atılarak kullanılmasını caiz görmüşler. yukarıda belirtildiği gibi temel faktör putperestlikten ileri gelmektedir. Meleklerin kaçınması resimlerden değil onları puta tapıcıların kullanmasından kaynaklanıyor. putperestlik sadece önünde secde etmek değil. günümüzde insanların sanatçı siyasetçi ve sevdiklerine duydukları hayranlıkları bazen tapınmanın bile önüne geçiyor.

  Onlar, Allah'ı bırakıp bilginlerini ve rahiplerini rabler (ilahlar) edindiler ve Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar, tek olan bir ilah'a ibadet etmekten başka bir şeyle emir olunmadılar. O'ndan başka ilah yoktur. O, bunların şirk koştukları şeylerden yücedir.(tevbe:31)
  Önceden Yahudi veya Hıristiyan olan sahabe "Ya RasulAllah biz rahip ve hahamlarımız Rabb edinmiyorduk" deyince Peygamber Efendimiz; "Onların haram saydığını haram helal kıldığını helal kabul etmiyor muydunuz. İşte bu onları Rabb edinmenizdir" şeklinde cevaplamıştır.