Ramazan Bayramı Eskiden Nasıl Kutlanırdı

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Ramazan bayramı çok eskiden büyük bir sevinç ve neşe içinde kutlanırdı. Ramazan bayramı güzel duyguların coştuğu, saygı ve sevgi hislerinin müminler arasında alabildiğine canlandığı harika günlerden biridir. Bayramın olduğu günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınıra varırdı.

  Aslında bütün bayramlar, insanları kaynaştıran biraraya getiren en güzel araçlardan biridir. Öyle ki, bayramlarda yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu sadece hayatta olanlara bağlı kalmazdı. Bu dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanırdı. Onların bu dileğini yerine getirmek için müslümanlar bayramda kabirleri ziyaret ederler; aile büyüklerinin ruhlarına Kur'ân'lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirlerdi.

  Ramazan Bayramının biz müslümanlar arasında ayrı bir önemi vardır. Çünkü Ramazan Bayramı, hergün tutulan orucun iftar saatindeki sevinci gibi, bir aylık tutulan orucun toplu bir iftar sevincini de ifade eder. Bir aylık uzun bir süreyle, özellikle de Ramazanın yaz mevsimine denk geldiği sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan müminler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluklardan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurlardı.

  Ayrıca bayramda fitre zekat ve sadakalarla ihtiyaç sahipleri gözetilerek çevredeki sosyal denge sağlanırdı. Toplumun her kesiminden insan buluşarak gerçek kardeşliği ve huzuru sağlardı.

  Dini bayramlar dünyada kutlanan diğer bayram ve festivallere benzemez. Günümüzde dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen festival niteliğindeki bazı kutlamalarda israf ve tahrip en üst seviyelerdedir.. İnsanların başıboş hareketlerde bulunarak kendilerinden geçmeleri bu tür etkinlikler topluma ahlaksızlıktan başka bir şey kazandırmamaktadır.
  Eskiden bayramlarda başta da belirttiğimiz gibi insana Allah'a olan kulluğunu hatırlar. Dünyaya neden geldiğini bir kez daha hatırlatır. Ramazan Bayramının bütün dünya için hayırlı olması dilekleri ile şimdiden bayramınız kutlu olsun..

  [​IMG]