Ramazan Bayramı Gelmeden Önce Yapılan Hazırlıklar

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Ramazan bayramı gelmeden günler önce bayanlar bir araya toplanır, birbirine yardımda bulunarak bayram hazırlığı yaparlar. Ramazan bayramı ve kurban bayramının hazırlıkları genelde aynıdır. Her iki bayram gelmeden önce Her evde maddi gücün yettiği oranda mutfak hazırlıkları tamamlanır.Bayrama yakın bir ev temizliği yapılır.
  Ramazan Bayramı Arife gününden önce ayrıca çeşitli alışveriş mağazalarında bir hareketlilik başlar. Öncelikle çocuklara ve evdeki aile büyüklerine birer hediye mutlaka bir şeyler alınır. Çünkü bayramın sabahı çocuklara hediyeler verilirken gönüleri fethedilir sevinirler. Yaşlıların da duaları alınır.
  Bayram gününden önce çarşı market işi bittikten sonra sıra gelir aklanımaya paklanmaya. Çocuklar ve ev halkı banyolarını kişisel temizliklerini yaparak bayram hazırlığı tamamlanmış olur. Aslında bu bahsettiklerimiz eski bayramların öncesinde yapılan hazırlıklardı. İşte eskinin koşullar zor da olsa her türlü hazırlıklara gayet farklı çözümlerle giderilirdi. Üstelik daha samimi, daha heyecanlı ve coşkulu idi.Bayram sevinci ve coşkusu günler öncesinden bütün evi ve ev halkını sarardı.
  Çocukların en sevdiği bayram ramazan bayramıdır. Çünkü çocuklar bu bayramda hem şeker hem harçlık toplarlar. Bayram gelmeden önceki hazırlıklar daima çocukları çok heyecanlandırır. Bayramın en kıymetli günü arife günüdür. Arife gününde bayram alışverişine çıkılır. Arife gecesi çocuklar bayramlıkları ile beraber uyur ve bayram sabahını iple çekerler. Bayram sabahı da erkenden uyanır ve bayramlıklarını giyerler. Çocuklar anne ve babaları ile bayramlaştıktan sonra komşulara ziyarete gider, haçlıkl toplanır. Henüz bayram gelmeden önce bayram haçlıklarıyla ne yapılacağına karar verilmiştir. daha sonra ev ev gezerek şeker toplayan çocuklar kendi aralarında kimin daha fazla şekeri ve haçlık topladığınını hesaplarlar.


  Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı tebrik eder, daha nice bayramları hep birlikte karşılamayı temenni ederiz. Bayramınız mübarek olsun..