Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır kaç rekattır

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır kaç rekattır?


  Ramazan bayramı namazını kılmak için, ezan ve kamet okumadan cemaatle beraber hazırlanır ve ”Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya uydum hazar olan imama” böyle niyet edilip iftitah tekbiri alınarak eller bağlanır. Sübhaneke okunduktan imam, eller kulaklara kadar kaldırmak suretiyle açıktan arka arkaya üç tekbir alır. Cemaat de içinde bu tekbirleri tekrar eder. İlk iki tekbirde eller yana bırakılır. Üçüncü tekbirde eller bağlanır. İmam fatiha ve zammı sure okuduktan sonra rükû ve secdeleri yapıp ikinci Rekata kalkılır. İmam açıktan Fatiha ve zammı sure okuduktan sonra yine üç defa açıktan tekbir alır. Cemaat de içinde bu tekbirleri tekrar eder, eller kulak hizasına kadar kaldırılır ve üç tekbirde de eller yana bırakılır. Dördüncü tekbirde rükûa gidilir. secdeler yapıldıktan sonra da oturulur. Ettehiyyatü, Allahümme salli,, Allahümme barik ve dualar okunduktan sonra sağa sola selam vermek suretiyle namaz tamam lanmış olur.

  Şafiilere göre birinci rek’atta 7, ikinci rek’atta 5 tekbir getirilir. Tekbirler her iki rekatta da kıraaten önce alınır. (Envar, 1/107)

  Namazdan sonra imam minbere çıkarak sünnet olan bayram hutbesini okur. Hutbede imam tekbir getirdikçe cemaate hafif bir ses tonuyla tekbiri imamla birlikte okur. ( Raddu’l-Muhtar, 2,166)