Ramazan Bayramının Hayatımıza Etkileri

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Lavinia tarafından 16 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Ramazan Bayramının Sosyal Hayatımıza Etkileri nelerdir

  Ramazan Bayramı Ramazan ayının ardından onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç günü boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Bayramlar insanları biraraya getirir. Bayram; neşe ve sevinç günüdür. Ulvi duyguların coştuğu, sevgi ve saygının müslümanlar arasında zirveye ulaştığı kutlu ve mutlu günlerden biridir.

  Ramazan ayı ve bayramının İslam ve Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Dini bayramlarımızdaki güzel adetlerimiziden biri de; yetimler, fakirler, garipler ve çocukların sevindirilmesi, yardıma muhtaç olan kimselere yardım edilmesi ictimai yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Ramazan bayramında fakirlere sadaka-ı fıtır verilmesi, kurban bayramında ise, akrabaya ve komşulara kurban dağıtılması kadar hikmetlidir.

  Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Bayramların göze çarpan en güzel ve dikkat çekici bir yönü ise; tanısın tanımasın müslümanlar her karşılaştığı müslüman kardeşiyle, tokalaşarak, birbirleriyle bayramlaşması ve tebrikleşmesidir. Saadet Asrında ise Sahabiler birbirlerine "Bârekâllâhü lenâ ve leküm" diyerek bayramlaşırlardı, yani "Allah bizden de, sizden de kabul etsin" dedikleri rivayet edilir. Biz ise; " Bayramınız kutlu olsun, Bayramınız mübarek olsun, hayırlı bayramlar" gibi sözlerle bayramımızı kutlarız.
   
  Son düzenleme: 19 Ocak 2013