Ramazan-ı şerife doğru ilk adım

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 10 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Tasavvuf ehli üç ayların değerini veciz bir üslup kullanarak, "Recep ekim, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır." sözleri ile ifade etmişlerdir.

  Peygamberimiz s.a.v. 'in ifadesiyle, "Hayır ehline hayra koş, şer ehline kötülüklerden el çek!" denildiği Ramazan-ı Şerif ayına hayır ehli olarak ulaşmak, bir bakıma Recep ve Şaban aylarını değerlendirmekle mümkün. Elbette müminin hayırlı amelleri ve güzel ahlakı özel günlere mahsus değildir. Ancak şunu da unutmamalıdır ki, birer manevi yenilenme fırsatı olan kutlu zamanları hakkıyla değerlendirme gayretinin, yaşadığımız her anı Allah'ın rahmeti ve ikramı ile "özel" kılması umulur.

  Tasavvuf büyüklerinden Seyyid Abdülkadir Geylani k.s üç aylar hakkında şöyle buyurmuştur: "Recep nefsani arzuları terk ayıdır. Şaban amel ve vefa ayıdır. Ramazan ise sadakat ve safa ayıdır. Recep tövbe, Şaban muhabbet, Ramazan Hakk'a yakınlık bulma ayıdır. Recep hürmet, Şaban hizmet, Ramazan nimet ayıdır. Recep ayında iyilikler kat kat artar. Şaban ayında kötülükler kalkar. Ramazan-ı Şerif ayında en yüksek ikram ve ihsana ulaşılır."

  Tasavvuf ehli üç ayların kıymetini veciz bir üslup kullanarak, "Recep ekim, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır." sözleriyle ifade etmişlerdir.

  Allah Teala'dan üç ayların islam ümmetine hayır ve bereket getirmesini temenni ederek, Peygamber s.a.v.'in duasını bir kez daha hatırlatalım: "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bizler için bereketli kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."
  ramazan-i-serif-2014.jpg