Ramazan kelimesinin sözcük anlamı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 13 Haziran 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Ramazan ayında çokça duyduğumuz sözcüklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bakın Ramazan kelimesinde hangi manalar var.

    RAMAZAN: (R-M-D) kökünden gelen bu kelime “sıcaklık/kızgınlık” ile ilgili kullanılıyor. Arap biri yalınayağı ile çölün kızgın kumunda yürürken ayağı yanınca buna “ramaza’l-gadem” demiş…Günün ısısı şiddetlenip artınca “ramza’l-yevm”, susuzluktan içi yanınca “ramiza’l-sâim”, koyununu sıcak bir vakitte otlatıp ciğerlerini yaralayınca “ramiza”l-ğanem”, güneş ıssısından kızgın hale gelmiş çöldeki taşa “er-ramzâu”, yaz sonunda yağan ve toprağı sıcak bulan yağmura “er-ramzu”, koyunun sıcakta otlama yerine “el-mermız” demiş… Bu durumda “ramazan” da sıcağın arttığı ay veya yazın ardından güz yağmurlarının başladığı ay demek oluyor..
    Ramazan kelimesi, manevi ve ahlaki olarak da her türlü şehvetin, ihtirasın, aç gözlülüğün, öfkenin sıcaklığının dinip yerini serinleten yağmura bırakması anlamına geliyor. Eğer bunlara karşı kendimizi korursak, bilelim ki, ardından vicdanımızı rahatlatan, ruhumuzu dindiren yağmur gelecek. Günaha karşı kendini tutan kişinin ödülü yağmur serinliğidir. Çünkü günah mü’min kalbe sıkıntı verir. Sabır zordur ama meyvesi de tatlıdır…