Ramazanda Adet Geciktirici Kullanmak Caiz mi

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Ramazanda Adet Geciktirici İlaç Kullanmak Caiz midir

  Ramazan ayında adet geciktirici ilaç kullanmak caiz olduğu birçok kişi tarafından söylenir. Ama bu ilacın kadının sağlığına zarar vermesi durumunda kadının sıhhatini bozduğu için vebal altında kalınır. Orucu eda edebilmek için adet kanının erken kesilmesi veya adetinin gecikmesi için hap veya başka bir ilaç kullanmakta beis bulunmamaktadır.

  Allah Teala, kadını erkeğe göre farklı bir bünyede yaratmıştır. Kadınlara bazı özellikleri dolayısı ile ibadet hususunda birtakım kolaylıklar göstermiştir. Bu kolaylıkların önemli bir bölümü namaz ve oruçta bulunmaktadır. Kadın âdet gününe ve lohusalık dönemine rastlayan günlerde namaz ve oruçla mükellef değildir. Bu günlerde kılamadığı namazları kaza etmesi gerekmez. Ancak âdet ve lohusa olduğu günlere rastlayan Ramazan’da, tutamadığı oruçları daha sonra istediği zamanda kaza eder. Hayız ve nifas hallerinde bulunan kadınların oruç tutmaları sahih (geçerli) değildir. Hayız ve nifastan dolayı tutamadıkları oruçları Ramazan'dan sonra kaza ederler. O halde kılamadıkları namazları kaza etmezler.

  Özellikle Ramazan ayında kazaya oruç bırakmamak, Kurânı okuyabilmek ve daha rahat ibadet edebilmek için bazı ilâçlar kullanarak âdet görmemek için tedbir almak, bu vesile ile âdetsiz bir Ramazan geçirmek hususunda, her ne kadar dinî bir mahzurdan söz edilemese de tıbbî ve sıhhî açıdan bazı aksaklıklar zuhur edeceğinden tavsiye edilmemektedir.

  Bu durum tıbbi açıdan aşağıdaki gibi îzah edilmektedir:

  Ramazanda adet geciktirici İlâç kullanmak normalden sapmadır. Kadının kendi bünyesine has hormonal ve metabolik bir hususiyeti vardır. Ağızdan alınan hormon hapları ile âdetin öne alınması veya geciktirilmesi sun’i bir yol olup, her zaman olmasa da bazan âdet düzensizlikleri meydana getirebilmektedir. Organizmaya mahzurları sebebiyle tıbbî bakımdan pek tavsiye edilen bir durum değildir. Fıtrat icabına göre davranmak daha doğrudur.
  Âdet günlerini geciktirmek için Recep ve Şaban ayında böyle bir uygulamaya teşebbüs etmeye hiç lüzum yoktur. Zaten bu ayların orucu nafile olduğundan tutmak mecburi değildir. Tutulmasa da Ramazan orucu gibi sonradan kaza edilmesi gerekmez. Diğer taraftan Receb ve Şaban ayında âdet günlerine rastlayacağı düşüncesiyle hesap edip o günlerin orucunu Receb ayında tutmaya gerek yoktur. Çünkü böyle bir şeye ihtiyaç yoktur.

  Rahat bir Ramazan geçirmek, orucunu zamanında tutmak isteyen bayanlar isterlerse âdeti geciktirici ilâç kullanabilirler. Ama kendilerinde âdet düzensizliği ve bundan gelen bir rahatsızlığı bulunanların bu yola teşebbüs etmemeleri daha yerinde olacaktır.
  Mehmed Paksu/sorularlaislamiyet ​