Ramazanda eşiyle ilişkiye girmek günahmı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Zakkum tarafından 22 Haziran 2015 başlatılmıştır. 1. Ramazanda eşiyle ilişkiye girmek günahmı

  Ramazan ayında cinsel ilişki oruçluyken yani imsak vaktinden iftar vaktine kadar yasaktır. İftar edildikten sonra imsak vaktine kadar (kadın adetli değilse) karı koca ilişkisi serbesttir. Bunu bildiren ayet şöyledir:

  “Oruçlu günlerin gecelerinde kadınlarınızla ilişki size helal kılındı. Onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz. Allah, kendinize olan güveni sarsıcı işler yapmakta olduğunuzu bildi ve tevbelerinizi kabul etti. Şimdi onlarla birleşebilirsiniz. Allah sizin için ne yazmışsa, onu arayın…” (Bakara, 2/187)

  Oruçlu iken bilerek cinsi münasebette bulunmak orucu bozar; kaza ve keffaret gerektirir.Yani bozmuş olduğu orucun kazasını tutar ve yanı zamanda iki ay üst üste ara vermeksizin oruç tutarak keffareti yerine getirir.

  Yine kişinin, oruçlu iken eşini öpmesi, sarıp kucaklaması, okşaması mekruhtur.Oruçlu kimsenin eşi ile çıplak oldukları halde boyun boyuna sarılmaları kendine güvensin veya güvenmesin, her halde mekruhtur. Bu harekete "Fahiş mübaşeret Aşırı yaklaşma" denir.

  Ancak orucunu açtıktan sonra yani iftardan sonra imsak vaktine kadar olan sürede cinsel münasebette bulunmanın mahsuru yoktur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Haziran 2015