Rebüvvül Evvel Ayı Mübarek Günleri

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Peygamber Efendimizi Doğumu ve Vefatı Rebü ül Evvel Ayı

  Hicri Rebiül Evvel Ayının Özellikleri

  Günümüzde Miladi, Hicri ve Rumi olmak üzere, seneyi aylara ve günlere ayırmak için çeşitli takvimler kullanılmaktadır. Bu takvimler şemsi ve kameri olmak üzere iki ana kategoride sınıflandırılmaktadır. Şemsi takvimler güneşin uzaydaki deveranına göre, kamer takvimler ise ay hareketlerine göre ayarlanmaktadır. Kameri takvim ile şemsi takvim arasında her sene on gün kadar fark oluşmaktadır. Uzak doğuda ise yöresel kültür ve mistik inançlara göre çeşitli takvim hesaplamaları vardır.

  Müslümanlar Hz. Ömer döneminde Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç sayarak kameri takvimi kullanmaya başlamışlardır. Daha öncede kameri takvim kullanılırken, Peygamber Efendimizin hicret yılı müslümanların yıl sayımı olarak birinci yıl dönümü olarak kabul edilmiştir. Aylardan Muharrem ayı ise senenin ilk ayıdır. Rebüyyülevvel ayı hicri takvimin üçüncü ayıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselam Rebüvvül Evvel ayının 12. gecesi dünyaya teşrif buyurmuştur. Bu tarih Miladi takvime göre 571 20 Nisan gününe denk gelmektedir. İki cihan serveri Hazreti Muhammed Mustafa (as) Efendimiz icretin 11. senesi ve yine Rebü-ül Evvel Ayının 12. gecesi ahrete irtihal etmiştir. Miladi olarak bu tarih 632 8 Haziran gününe denk gelmektedir. Bu sebeple Rebüvvül Evvel ayı Peygamber Efendimizin hem doğumu ve hemde vefatını içinde bulundurmaktadır. Fakat kameri sisteme göre her yıl on gün kadar önceden geldiğinden, aylar senenin her mevsimini dolaşmaktadır. Zaman anlayışıda evrenin kendisi gibi durağan değil, bütün fezanın döndüğü gibi deveran etmektedir.

  Rebiülevvel ayı içerisinde bulunan bu özel günler başta olmak üzere, hayır ve hasenatta bulunup, nafile ibadetler ile kuran okuma zikirle meşgul olup Peygamber Efendimize çokca salavatı şerif getirebiliriz. Hepsinden hasıl olan ucuru cezireyi başta Peygamber Efendimiz ve diğer Peygamer Efendilerimizin ruhları ile kendi akrabalarımız dostlarımız ve bütün müslümanlara bağışlayabiliriz. İçinde Bulunduğumuz Rebü-ül Evvel ayının hepimize hayırlı ve mübarek olması temennileri ile sağlıcakla kalın.
  yavuz yıldırım/webokur.net​

  [​IMG]