Receb Ayı Ne Demek Kısaca

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

  1. Recep Ayı Ne Demek

    Halk arasında üç ayların ilki olarak bilinir. Ramazan ayının adeta müjdecisi. Kendisine sağır ay denilen; yani Allah’ın kullarının günahlarını kendisinden örtmesini dilediği ay manasına gelir. Kendisinde iki mübarek gece barındıran mukaddes ay.

    Kendisinde bulunan ilk mübarek gece regaib kandili gecesidir. Receb ayına girildiğindeki ilk perşembeyi cumaya bağlanan gecesidir. Bu gece hakkında bir hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur: Şu beş gecede yapılan dua kabul olur: Regaib, Berat ve Cuma gecesi ile Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi. [İbni Asakir]

    Receb ayında bulunan ikinci mübarek gece de mirac kandili gecesidir. Receb ayının 27. Gecesidir. Bu gece Allah c.c. kulu ve peygamberi Muhammed (sav)’i Mekke den etrafını mübarek kıldığı kudüse, mescidi aksaya oradanda semaya çıkardığı mübarek gecelerimizden biridir.

    Kur’an-ı kerimde yüce rabbimiz bu gece ile ilgili şöyle buyuruyor:“Kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah’ın şânı yücedir.Doğrusu O, işitir ve görür.” (İsra Suresi:1) buyurmuştur.