Reflüye neler neden olur?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Demir tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Reflüye neler sebep olur?

  Reflü aslında mide dengesinin bozulmasıdır. Stres, acelecilik, psikolojik sıkıntılar, aşırı nikotin veya alkol tüketimi ile yanlış beslenme reflünün başlıca nedenlerinden bazılarıdır.


  Reflünün nedenleri

  Stres, acelecilik, psikolojik sıkıntılar, aşırı nikotin veya alkol tüketimi, yanlış beslenme, bazen kaynağı belli olmayan şikâyetler bunların hepsi midenin dengesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Sonuçta mide yanmaları, mide ekşimesi, mideye baskı, mide ağrıları gibi birçok problem ortaya çıkmaktadır.

  Mide reflüsü olarak da bilinen Gastro Özafagial Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Göğüs ağrısı ve yutma güçlüğü bilinen en yaygın belirtileridir. Reflü olan kişide yemekten 30 - 60 dakika sonra oluşan ve uzanıp yatmakla başlayan veya artan yanma belirtileri görülür. Ayrıca tükrük salgısında artış, yutma güçlüğü ve yutma sonrası ağrı duyulması, kusmayla kan gelmesi, dışkının siyah gelmesi ve demir eksikliği anemisi görülebilir.

  Reflünün tedavisinde asıl hedef, ''yaşam tarzı değişikliği''nin sağlanabilmesi olmalıdır. Reflünün durumuna göre ilaç tedavisi, endoskopi tedavisi veya cerrahi müdahalede hekimler tarafından uygulanabilmektedir.

  Fazla kilolu kişilerin büyük kısmında mide yakınmaları ve reflü şikâyeti olabilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda sık yağlı besin tüketiminin kilo almayı artırdığı ve beraberinde reflü oluşumuna neden olabileceği belirtilmiştir.