Regaib Kandili Nedir Kısaca Bilgi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. Regaib Kandili hakkında bilgi

    Arabi ayların yedincisi olup kendisi ile onu izleyen Şaban ve Ramazan aylarına Türkler arasında “Üç aylar”‘adı verilerek saygı gösteri len RECEP ayının ilk Perşembe günü akşamını cuma gecesine bağlayan geceye, “Leyle-i Regaib = Regaib Gecesi” denilir. Regaib, “regibe”nin çoğuludur. Anlamı da: “rağbet olunan şey” demek olur. Bu gecede Allahu Taala’nın lütf ü kerem ve ihsanının pek çok olduğu inancı ile, bu adın verilmiş bulunduğu ilgili eserlerde belirtilmiştir. Sebebi de şudur: Hz. Muhammed (S.A.S.) ‘in babaları Abdullah ile anneleri Amine Hatun’un o gece vuku bulan zifafta (gerdeğe girmede) ana rahmine düştüğüne inanılmaktadır. İşte bu inanış Receb ayının ilk perşembesini cuma ile birleştiren geceye kutsallık kazandırmış ve bu geçe kandillerimiz arasında, kendine özgü, önemli bir yer almıştır.

    Bu mübarek gecede duaların kabul olunacağı inancıyla dua ve istiğfarda bulunmak, kaza ve nafile namazlarını kılmak tavsiyeye değer.

    Regaib gecesi vesilesiyle, Miraç Gecesi için olduğu gibi -fakat ondan az alarak- manzumeler de yazılmıştır. Bunlara “Regaibiyye” denilmiştir. XVIII. yüzyılda tekkelerde, Regaib geceleri için de mükellef törenler düzenlenmiştir. Uşşaki Tarikatı şeyhlerinden Abdullah Salahi’nin Regaibiyye’si oldukça şöhret kazanmıştır. Bu gibi şiirler bestelenmiş ve Regaib gecelerinde özellikle okunmuşlardır. Yine Regaib gecelerinde de, minarelerimiz, kandillerle, mahyalarla süslenmektedir. Şimdi bu mahvalar elektriklerin parlak nurlarıyla gözleri kamaştırmaktadır. Dolayısıyla bugünlere özgü olmak üzere kandil simitlerini, ailece kutlamaları, telefonlarla dostları hatırlayıp tebrikler sunmaları da burada belirtmek yerinde olur. Bunlara şekerlemeler hazırlayıp ikramı da ekleyebiliriz. Bütün bu gibi geleneklerin sadece dini almakla kalmadığına, bunların milli bir karakter de almış bulunduklarına da işaret olunmalıdır.

    Regaib gecesi de, diğer kandil geceleri gibi, Allah’ın izni, ile, duaların kabul edileceği gecelerdendir.