Regaib kandilinde ne olmuştur

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Demir tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.


 1. Regaib kandilinde ne olmuştur


  Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

  Receb ayının ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib gecesi'nde yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

  Regâib kandili Sevgili Peygamber Efendimiz’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) Allah’ın bazı çok özel fiilî tecellilerine mazhar olduğu, nuranî lutf u ihsanlara, semavî mevhibelere eriştiği bir gecedir.
  Regaib Kandili Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine tevafuk etmektedir. Yani Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regaib Kandili olmaktadır. Receb’in ilk Cuma gecesi olduğu için Regaib Kandili beş derece katmerli bir mübarekiyete sahiptir.

  1. Her gecede bir icabet saatinin bulunmasi zaviyesinden, kendi zatında sahip olduğu kıymet.

  2. İçinde bulunduğu Receb ayının şühur-u selase-i mübareke denilen mübarek üç ayların bir ayı olması itibariyle, o üç aylardan devşirdiği mübarekiyet.

  3. Receb ayının aynı zamanda eşhuru’l-hurum denilen hürmetli aylardan olması açısından, o hürmetten gelen bir muhteremlik.

  4. Cuma gecesi olması itibariyle, hadd-i zatında mukaddes olan Cumadan gelen bir kutsiyet.

  5. Bizzat Regâib gecesi olması noktasında, kendi zâtî kutsiyeti ve hususiyeti. İşte bu beş kutsal unsur Receb-i şerifin ilk Cuma gecesinde birleşmek suretiyle, aynı vakti paylaşınca, daha doğrusu hepsi aynı zaman dilimi olunca ortaya beş yönden kutsiyeti katmerli olan bir Regâib gecesi çıkmaktadır. Her yıl dönümü Müslümanlar tarafından değerlendirilmekte, tes’îd edilmekte olan bu gecenin hürmet, kıymet ve kutsiyeti ile alakalı birçok hadis-i şerif, pekçok âsâr ve menâkıb bulunmaktadır.

  Ümmet mâbeyninde yaygın bir kabule mazhar olmuştur. Bu gece, üç aylık mübarek ahiret pazarının ilk sergisi. Her kandil gibi bir arınma, aklanma, paklanma, yunup yıkanma fırsatı. İbadet, dua ve istiğfar zamanı. Ahirete yatırım vakti. Mü’minler için bir fuar, bir panayır, bir çarşı; her türlü sevap ticaretinin yapıldığı bir pazar yeri. Bir kalemin ifadesiyle: “Ölmüş ve çatlamış olan bir toprak için su ne ise, ölmüş ve çatlak kalbler için de bu gecenin ehemmiyeti odur.”
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Nisan 2015