Rene Descartes Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Rene Descartes kısaca hayatı

  Matematikçi filozof Rene Descartes'in fikirleri, hem matematik hem de felsefe alanında kendinden sonrakileri derinden etkiledi. Fransa'da, Bretagne'da bir avukatın oğlu olarak dünyaya geldi. 1628'de, yeni fikirlere çok daha yumuşak bakan Protestan Kilisesi'nin bulunduğu Hollanda'ya yerleşti ve sonraki yirmi yılını burada geçirdi.

  Descartes'in felsefeye getirdiği en büyük katkılardan biri şüphe kavramı oldu. Kutsal bilgi kaynaklarıyla Eski Yunan ve Roma'ya ait bilgi kaynaklarındaki tartışılmaz inançları kabul etmedi. Hakkında emin olduğu tek şeyin kendi varlığı olduğunu ilan etti: Cogito ergo sum ''Düşünüyorum öyleyse varım''.

  Temel yapıtı Felsefenin İlkeleri'nde evrenin hareketinin çeşitli boyutlarda olan hareket halindeki parçacıklara dayanarak açıklanabileceğini ileri sürdü.

  Descartes, yaş ve yükseklik gibi farklı büyüklüklerin, grafikler ya da haritalar üzerinde birbirine bağlanmasını sağlayan koordinat matematiğinin temelini attı. Evrenin yapısı konusundaki fikirleri, daha sonra Newton'un karşı çıkmasına rağmen, çok etkili oldu.