Robert Boyle Neler Yapmıştır

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Robert Boyle çalışmaları nelerdir?

  Cork kontunun ondördüncü çocuğu olan Robert Boyle, İrlanda'da ailenin Lismore'daki şatosunda doğdu. İngiltere'de okula gitti, sonra özel öğretmenlerin eşliğinde Avrupa'nın her yanını dolaştı. Galileo'nun yapıtlarını ilk kez bu dönemde okudu. 1654'te Oxford Üniversitesi'ndeyken vakumun doğası konusunda gerçekleştirilen araştırmalarla ilgilenmeye başladı. (vakum, hava da dahil olmak üzere her şey boşaltılarak elde edilen kapalı bir boşluktur). 1658 yılında Robert Hook'un yardımıyla, yeni bir tip hava pompası yaptı. İki bilim adamı bu pompayı, cam kürenin içindeki havayı boşaltarak bir vakum yaratmak için kullandı. Pompadan, daha çok hava ve hava basıncını araştırırken, bir de hayvanlarla bitkilerin solunumlarını incelerken yararlandı.

  Hava ve gazla yaptığı çalışmalar, Boyle'un gazların hacmiyle basıncı arasındaki ilişkiyi dile getiren yasayı bulmasını sağladı. Belli bir miktar gazın hacminin, gaz kapalı bir kap içinde aynı sıcaklıkta tutulup üzerine uygulanan basınç iki katına çıkarıldığında, yarı yarıya azaldığını gösterdi.

  Boyle, 1661'de, Kuşkucu Kimyager'i yayımladı. Bu kitapta vardığı sonuçlardan biri, sıkıştırılan havanın, minik parçacıklardan meydana gelen bir yapıya kavuşması gerektiğiydi. Her şeyin, daha büyük ''yuvarlar'' oluşturmak üzere biraraya toplanabilen 'birincil parçacıklar'dan meydana geldiğini ileri sürdü. Aslında, bugün bilim adamlarının atom ve molekül dediği şeyleri anlatmaya çalışıyordu. Ancak bu terimler, daha sonra Dalton ve başkaları tarafından kullanılacaktı.