Robert Hooke Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Robert Hooke Kimdir Kısaca Hayatı

  İngiliz Bilim Adamı Robert Hooke, 18 Temmuz 1635 tarihinde dünyaya geldi. 1665 yılında ilk mikroskobu icat eden kişi olarak ün yapan Robert Hooke hem teorik hemde pratik açıdan yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında büyük rol oynamıştır.

  Robert Hooke, özellikle biyolojiye küçükken ilgi duymuş.Kilisede çalışan üç ağabeyi gibi onun da iyi bir eğitim alıp kiliseye katılacağı düşünülüyormuş fakat ailesi, Hooke'un çalışırken tekrarlayan baş ağırılarından dolayı çok yaşamayacağından korkup okuldan almışlar.


  Wight Adasındaki Freshwaterda doğan Robert Hooke, ilköğretim eğitimini Isle of Wightta aldıktan sonra, 13 yaşında, Dr. Busby'nin altında Westminster Okulunda eğitim görmüştür. 1653'te, Hooke, Oxford'daki İsa Kilisesi'nde koroculuk yerini aldı. Burada, Robert Boyle'la tanışıp onun asistanlığını yaptı.

  Hücre ilk kez 1665 yılında bir ingiliz bilim adamı olan Robert Hooke tarafından ölü mantar dokusunda boş odacıklar şeklinde keşfedildi. Robert Hooke incelemeleri sırasında gördüğü bu odacıklara hücre (cellula) adını verdi. İleriki yıllarda bu odacıkların boş olmadığı içinde canlıların yaşamsal olaylarını gerçekleştiren en küçük organizmalar olduğu anlaşıldı.

  Robert Hooke 1665 yılında mikroskobu icat etti..İlk araştırmasında hücre adını verdiği ölü mantar hücresinin hucre duvarını görmüştür. Hooke yasası olarak bilinen ( σ = E.Ԑ Gerilme = ELastisite Modülü*Birim uzama ) in mucididir.
  Hooke Yasası elastik deformasyon durumunda mühendislerin kullandığı başlıca kanunlardan biridir.